Anasayfa / Ekonomi / Kemalpaşa’da çay üreticileri bir araya geldi: Kota ve kontenjan kaldırılsın

Kemalpaşa’da çay üreticileri bir araya geldi: Kota ve kontenjan kaldırılsın

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde “Çay Üreticileri Konuşuyor” konulu form düzenlendi.

İlçedeki Hopa Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifinin bahçesinde düzenlenen forumda çay üreticilerinin sorunlarının konuşularak çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Forumun ardından çay üreticisi kadınlar basın açıklaması düzenledi.

Üreticiler adına konuşan Berziya Hacımuratoğlu bölgede halkın temel geçim kaynağının çay olduğunu ifade ederek, yaşanan sorunlar nedeniyle üreticilerin zor bir dönemden geçtiğini dile getirdi.

Hacımuratoğlu, konuşmasında “Üreticilerimizin emeği ve alın teri ile bu günlere taşınan ÇAYKUR varlık fonuna devredilerek özelleştirme yoluna sokulmuştur. ÇAYKUR üreticilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kapasite artırımına ve yeni yatırımlara gitmiyor. ÇAYKUR artık halkın taleplerini ve ihtiyaçlarını görmezden geliyor. 2017 yılında varlık fonuna devredildiğinden beri her yıl zarar açıklanıyor. 2018 yılında 657 milyon, 2019 yılında 635 milyon, 2020 yılında 547 milyon lira zarar açıkladı. Hesapları denetlenemiyor. Kota ve kontenjan uygulamaları ile çay üreticileri uluslararası tekellerin ve piyasa şirketlerinin insafsızlığına terk ediliyor. Özel sektör üreticilerin çaresizliğini fırsata çevirerek taban fiyatın çok altında uzun vadeli yaş çay alımı yaparak üreticileri mağdur ediyor” dedi.

Bu süreçte ülkemizde yaşanan ekonomik krizi derinden hissettiklerini vurgulayan Hacımuratoğlu, “Enflasyon da gerçek artışın yüzde 150 ye ulaştığı, gübre fiyatlarının yüzde 300 ün üzerinde artış gösterdiği, akaryakıt ve temel gıda maddelerine, iğneden ipliğe her şeye gelen fahiş zamlar dayanılmaz bir hal aldı” diye konuştu.

Hacımuratoğlu, devamında, “Çay üreticileri olarak böylesi zor bir dönemde üretenin de yönetenin de biz olduğumuz kendi öz örgütlenmemiz kooperatifimizin bizim için ne denli hayati bir önem taşıdığını yaşayarak görmüş olduk. Uzun zamandan beri bacası tütmeyen fabrikamızı bütün zorluklara rağmen 2017 yılında dayanışma içinde yeniden üretime başlatarak bir umut yarattık. Çay üreticilerinin emeğini ve alın terini savunan kooperatifimizi hep birlikte bu günlere taşıdık. Kooperatifimizin yaşatılması ve üretime devam etmesi için yeni sezonda da yaş çay vererek destek olmaya umudumuzu büyütmeye devam edeceğiz. Çay üreticileri olarak artık yeter diyoruz! Emeğimizin ve alın terimizin karşılığı verilsin” ifadelerine yer verdi.

Üreticiler olarak bir dizi taleplerinin olduğunu kaydeden Hacımuratoğlu:

1-Çaykur tarafından uygulanan kota ve kontenjan kaldırılsın.
2-Özel firmaların taban fiyatın altında yaş çay alımı yasaklansın.
3-Gübre fiyatları düşürülsün, Gübrede KDV sıfırlansın, devlet tarafından üreticiye gübre desteği verilsin.
4- Gübre, akaryakıt, elektrik ve temel gıda maddelerindeki artış oranları ile gerçek enflasyonda yüzde 150 ye varan artış oranları baza alınarak emeğimizi ve alın terimizi karşılayacak insanca yaşayacağımız bir yaş çay taban fiyatı açıklansın.
5- 7 yıldan beri artırılmayan 13 kuruş olan destekleme fiyatları son 7 yılın enflasyon oranları dikkate alınarak en az 1 liraya çıkarılsın.

Çay üreticileri olarak güzel günler göreceğimize ve insanca yaşayacağımız demokratik bir toplumsal düzen kuracağımıza dair umudumuzu hep birlikte büyütmeye devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklaması “Çayda Sömürüye Son”, “Yaşasın Çay Üreticilerinin Haklı Talepleri”, “Yaşasın Kooperatifimiz” sloganlarıyla sona erdi.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Endeksa, Nisan 2024 Konut Satış İstatistiklerini değerlendirdi

- Endeksa'nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt: - "Bu şekilde devam ederse 2022'de açılan makasın 2 yıl içerisinde kapanması mümkün"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir