Anasayfa / Ekonomi / “KGF’de oluşturulacak limitler sektörel bazlı olmalı”

“KGF’de oluşturulacak limitler sektörel bazlı olmalı”

Endüstriyel Mutfak Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Güçlü Kaplangı Bloomberg HT yayınına katıldı.

Hazır üründe ciddi bir rekabet avantajına sahip olduklarını söyleyen Kaplangı, “Endüstriyel mutfak sektörü özelinde bitmiş ürün için baktığımızda 2,43 milyar dolarlık ihracata karşılık sadece 200 milyon dolarlık ithalat yapıyor. Türk endüstriyel sektör ürünleri Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Asya’dan Hindistan’a kadar tercih edilen bir marka olmuş durumda. Amerika ile ilgili çalışmalarımız var. İç pazarda ithal cihazların pazar payının çok azaldığını ve yatırımcıların yerli ürünlere yöneldiğini mutlulukla müşahede ediyoruz. Son bir yıldır turizm sektöründe çok olumlu gelişmeleri görüyoruz. Buradan doğan kârın önümüzdeki yıllarda yatırıma dönmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yıl iç pazarda da ciddi bir büyüme bekliyoruz” dedi.

Güçlü Kaplangı “Özellikle bizim sektörümüz için, işletmeler son bir yılda aynı birim ürünü üretmek için TL bazında 4 kat daha fazla işletme sermayesine ihtiyaç duymakta. Krediye ulaşımda, kamu bankalarındaki borçlanma oranları ile özel bankalardaki borçlanma oranları arasında çok ciddi fark var. KGF ise tekrar gündemde. Burada bizim kamu otoritesine önerimiz KGF’de oluşturulacak limitlerin sektörel bazlı oluşturulması yönünde” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edildi

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Böylece tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir