Anasayfa / Ekonomi / KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt’tan hükümetin konut finansmanı ‘müjdesi’ne: Krizi derinleştirir

KİPTAŞ Genel Müdürü Kurt’tan hükümetin konut finansmanı ‘müjdesi’ne: Krizi derinleştirir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki KİPTAŞ’ın Genel Müdürü Ali Kurt, Erdoğan’ın açıkladığı “Konut Finansman Paketi”nin krizi derinleştirmekten başka katkısı olmayacağını, konutta fiyat artışının kaçınılmaz olarak devam edeceğini vurguladı. Kurt, “Dar ve orta gelirlinin bu paketle konut edinmesi çok zor. Konut satışını teşvik edecek devlet desteği vermek yerine, konut üretim malzemelerini ucuzlatacak sanayi yatırımları teşvik edilmeli” dedi.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, hükümetin konut fiyatlarındaki artışa çare olarak açıkladığı “Konut Finansman Paketi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İktidarın konut finansmanı “müjdesi”nin çözüme yönelik bir etkisinin olmayacağını savunan Kurt, aksine fiyatların daha da artacağını söyledi. Kurt, konut üretim malzemelerini ucuzlatacak sanayi yatırımlarının teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kurt, kredi oranlarında düşüşün konut alım talebini artıracağını, ancak yeterli arz olmadığı için bu defa konut fiyatlarının yükseleceğini söyledi. Erdoğan’ın açıklaması sonrası bazı konut satış sitelerinde konut fiyatlarının artırıldığının gözlendiğini belirten Kurt, “İlk defa tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon değere sahip birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanıyor, ancak bu koşullarda krizi derinleştirmekten başka katkısı olamaz” dedi.

Kurt, açıklamalarında şunları kaydetti:

“Hükümet tarafından bir konut finansman paketi açıklandı. Bu paketin içeriği aslında konut stoklarının eritilmesine pozitif etki yaratacak bir paket. Paketin, fiyat yükselişlerine çok pozitif etki yaratmayacağını ancak fiyatların artışına sebep olacağını düşünüyoruz. Sektör temsilcilerinin adına konuşmak gerekirse, inşaat girdi maliyetlerini düşürmediğimiz sürece konutlardaki satış fiyatlarının düşmesini, pek mümkün görmüyoruz. Bununla ilgili bazı düzenlemeler ve teşvikler bekliyoruz biz hükümetten. Bunlardan en birincisi konut girdi maliyetlerine ilişkin vergi düzenlemeleri yapmaları. İkincisi ise konut malzemelerini ucuz üretebilecek sanayi kuruluşları ile ilgili teşvik paketlerinin açıklanması.

“İNŞAAT MALİYETLERİ ENFLASYONUN ÜZERİNDE”

Maliyetler neden artıyor? Daha doğrusu konut fiyatları, kira fiyatları neden artıyor? Çünkü arz-talep dengesi arasında dengesizlik var. Özellikle İstanbul gibi büyük kentler aşırı göç alıyor. Bir de buna son dönemde göçmen ve mülteci gibi kontrol dışı nüfus artışı eklendikten sonra arz talep dengesinde muazzam bir dengesizlik ortaya çıktı. Bunun yanında, konut inşaat maliyetleri de enflasyonun çok üzerinde bir artış oldu. Bunlarla ilgili düzenleme yapılmadığı sürece bu tür paketler pozitif gibi görünse de satış fiyatlarının artışına sebep olacaktır. Ön adımlar atılmadan yapıldığı için kaynakların verimsiz kullanılacağına ve sürdürülebilir bir çözüm üretilemeyeceğini düşünüyoruz.

Hükümetin yeni açıkladığı teşvik paketi, konutların satışına yönelik bir teşvik paketi. Tabii bunu bazı fırsatçılar avantaja çevirdi. Konut satışlarında veya ellerindeki stoklarda aşırı bir artışa sebep oldu. Zaten teknik olarak bunun böyle olacağı belliydi. Bununla ilgili kamunun, yaptığı bu pozitif hareketleri denetlemediği sürece burada olumlu sonuç alması mümkün değil.

“DAR VE ORTA GELİRLİNİN KONUT EDİNMESİ ÇOK ZOR”

Dar ve orta gelirlinin bu paketle konut edinmesi çok zor. Neden zor? 2 milyonluk bir konutu 0,99 faiz oranı ile bile verseniz 1,7 katı kadar faiz ödemeniz gerekiyor. Asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğu bir ülkede aylık 20 bin liraya yakın kredi faizi ödemek orta geliri bile aşan bir durum. Dolayısı ile bu paketin dar ve orta gelire çok hitap etmeyeceğini düşünüyoruz.”

ERDOĞAN, KABİNE SONRASI AÇIKLAMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konut satışına ilişkin getirdikleri 3 ayrı paket için şu bilgileri vermişti:

“- İlk kez konut alacaklara, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almaları için, 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizle kredi verilecek.

– İkinci paket birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan’dan önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor.

– Üçüncü paket ise, inşaat sektörüne yönelik. Mayıs itibarıyla asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projeleri için 20 milyar liralık bir kaynak ayrıldı.

– Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalar, belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Endeksa, Nisan 2024 Konut Satış İstatistiklerini değerlendirdi

- Endeksa'nın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt: - "Bu şekilde devam ederse 2022'de açılan makasın 2 yıl içerisinde kapanması mümkün"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir