Anasayfa / Ekonomi / KOBİ’lere 800 bin liralık destekte o güne dikkat!

KOBİ’lere 800 bin liralık destekte o güne dikkat!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ’lere 800 bin liraya kadar destek sağlayacak KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’na son başvuru tarihinin 6 Mayıs olduğunu bildirdi.
İmalat sanayisinin, öncelikli desteklenmesi gereken alanlar içine alındığını anlatan Işık, KOSGEB’in de bu kapsamda KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı’nı hazırladığını söyledi.

Işık, programın proje teklif çağrısına çıkıldığını belirterek, “KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı ile gelişmekte olan üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgelere yönelik, ‘Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde Katma Değerin Arttırılması’ ve Türkiye genelinde ‘Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme’ başlıklarıyla 2 proje çağrısı yayımladık.” diye konuştu.

Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ’lerinde katma değerin artırılması konulu proje teklif çağrısının destek üst limitinin 600 bin lira olduğunu dile getiren Işık, programda düşük ve orta-düşük teknoloji kullanan firmaların hedeflendiği kaydetti.

Işık, düşük teknolojide maden suları ve diğer şişelenmiş suların üretimi, gıda ve alkolsüz içeceklerin, tekstil, deri ve ilgili ürünlerin, mobilya, ağaç, mantar, kağıt ve kağıt ürünlerinin imalatı, kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, orta-düşük teknolojide ise kok kömürü ve rafine edilmiş petrol kauçuk ve plastik ürünleri, fabrikasyon metal ürünleri, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, ana metal sanayi, gemi ve tekne yapımı, makine ile ekipmanların kurulumu ve onarımı gibi konuların kapsam içinde olduğu bilgisini verdi.

‘UZAY ARAÇLARI İMALATI DA DESTEK KAPSAMINDA’

Orta-Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ’lerinde Kapasite Geliştirme konulu proje teklif çağrısına da değinen Işık, bunda da proje destek üst limitini 800 bin lira olarak belirlediklerini belirtti.

Işık, bu çağrıda da orta-yüksek teknolojide kimyasallar ve kimyasal ürünler, silah, mühimmat, elektrikli teçhizat, motorlu kara taşıtı, römork, yarı römork, demiryolu lokomotifi, vagon, askeri savaş araçları, ulaşım araçları, tıbbi ve dişçilikle ilgili araç ve gereçlerin imalatı, yüksek teknolojide ise temel eczacılık ürünleri ve eczacılığa ilişkin malzemeler, bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin, hava taşıtları ve uzay araçları ile bunlarla ilgili makinaların imalatı gibi alanlarda faaliyet gösteren işletmelerin yararlanabileceğini aktardı.

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı çağrılarının 1 Nisan itibarıyla açıldığını hatırlatan Işık, son başvuru tarihinin 6 Mayıs olduğunu belirtti.

Işık, başvuruların son güne bırakılmaması uyarısında bulunarak, 2014-2015 yılları verilerine göre ortalama net satış hasılatı en az 300 bin lira ve ortalama çalışan sayısı en az 3 olan işletmelerin çağrıya başvurabileceğine dikkati çekti.

www.milliyet.com.tr

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Almanya’da enflasyon verisi, AMB beklentisini güçlendiriyor

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon Kasım'da yavaşladı. Yine bugün açıklanan verilere göre İspanya ve Belçika'da da enflasyon yavaşlayarak Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisini güçlendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.