Anasayfa / Ekonomi / Konya’nın ihracat ve ithalatı azaldı

Konya’nın ihracat ve ithalatı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü Dış Ticaret İstatistiklerinden “Konya İli Dış Ticareti, 2016 Mart” konusunda bir basın bülteni hazırladı. 2016 Mart ayı geçici sonuçlarına göre;,
Konya’da ihracat %3,1, ithalat %22,0 azaldı

2016 Mart ayı itibarıyla Konya ilinden 115,7 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirilmiştir. İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (119,3 milyon dolar) %3,1 azalmıştır.

2016 Mart ayı itibarıyla Konya ilinde 98 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştirilmiştir. İthalat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (125,6 milyon dolar) %22 azalmıştır.

Ülkemizde ihracat 2016 yılı Mart ayında, 2015 yılının aynı ayına göre %2,3 artarak 12 milyar 811 milyon dolar, ithalat %5,2 azalarak 17 milyar 758 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Konya’da en fazla ihracat Irak’a gerçekleştirilmiştir

Konya ilinde 2016 Mart ayında en fazla ihracat 12,9 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirilmiştir. Bu ülkeyi 7,9 milyon dolar ile Almanya ve 6,7 milyon dolar ile Cezayir izlemektedir. 2015 Mart ayında ise en fazla ihracat 14 milyon dolar ile yine Irak’a yapılmıştı.

Türkiye’de; İngiltere’ye yapılan ihracat 2016 yılı Mart ayında 1 milyar 386 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla Almanya (1 milyar 219 milyon dolar), Irak (652 milyon dolar) ve İtalya (609 milyon dolar) takip etti.

Konya’da en fazla ithalat Çin’den gerçekleştirilmiştir

2016 Mart ayında en fazla ithalat 15,6 milyon dolar ile Çin’den gerçekleştirilmiştir. Bu ülkeyi 9,5 milyon dolar ile Malezya ve 7,9 milyon dolar ile Almanya izlemiştir. 2015 Mart ayında ise en fazla ithalat 22,2 milyon dolar ile yine Çin’den yapılmıştı.

Türkiye’de; Çin’den yapılan ithalat, 2016 yılı Mart ayında 2 milyar 273 milyon dolar oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Almanya (2 milyar 22 milyon dolar), Rusya (1 milyar 395 milyon dolar) ve ABD (1 milyar 8 milyon dolar) izledi.

Konya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay Motorlu kara taşıtlarının motorlarıyla ilgili parça ve aksesuarlarına aittir

2016 Mart ayında Konya ilinden yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 16,2 milyon dolar değeri ile Motorlu kara taşıtlarının motorlarıyla ilgili parça ve aksesuarlarına aittir. Bu değeri 8,4 milyon dolar ile Gıda, içecek ve tütün işleyen makineler ile 7,7 milyon dolar ile Kakao, çikolata ve şekerleme izlemektedir. 2015 Mart ayında ise ihracat içerisindeki paylara bakıldığında 17,2 milyon dolarlık değeri ile Gıda, içecek ve tütün işleyen makineler ilk sırada gelmektedir.

Konya ilinde yapılan ithalat içerisinde en büyük pay Tahıl ve başka yerde sınıflandırılmamış bitkisel ürünlere aittir

2016 Mart ayında Konya ilinde yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında 17 milyon dolarlık değeri ile Tahıl ve başka yerde sınıflandırılmamış bitkisel ürünler ilk sırada yer almaktadır. Bu değeri 10,8 milyon dolar Sentetik kauçuk ve plastik hammaddeler; 8,9 milyon dolar ile Elektronik valf ve elektron tüpleri ile diğer elektronik parçalar izlemektedir. 2015 Mart ayında yapılan ithalat içerisinde en büyük pay 21,4 milyon dolarlık değeri ile Tahıl ve başka yerde sınıflandırılmamış bitkisel ürünlere aitti.

 

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Şişecam/Elverici: Dünya tarihinin görmüş olduğu en büyük kriz dönemindeyiz

Bloomberg HT'ye konuşan Şişecam CEO’su Görkem Elverici “Dünya tarihinin görmüş olduğu en büyük kriz dönemindeyiz" dedi. Elverici, likidite sıkıntısının sektörlerde sistematik risklerin çıkmasına neden olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.