Anasayfa / Genel / Küresel piyasalara ‘dipten toplama’ desteği

Küresel piyasalara ‘dipten toplama’ desteği

Salı günü yaşanan sert satışların ardından küresel hisse senetleri dip seviyelerden alımlarla destek buluyor.

ABD üretici fiyat endeksinin aylık düşüş kaydetmesinin ardından ABD endekslerinden Nasdaq yüzde 0,7, S&P 500 ise yüzde 0,3 yükselişle Çarşamba gününü tamamladı.

İki endeksin vadelileri bu sabah hafif de olsa artıda seyrediyor. Asya Pasifik’te de olumlu atmosfer var. Hong Kong Hang Seng, Çin’de gayrimenkul piyasasını canlandırma çalışmalarıyla yükseldi.

Salı günkü çalkantının ardından dolarda da bir miktar geri çekilme var. Çarşamba günü yüzde 0,2 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.307 puan seviyesinde yatay.

Euro/Dolar ise paritenin hemen altında 0,9975’ten işlem görüyor. Petrol kontratlarında hafif hareketler yaşanıyor. Altının onsu yüzde 0,4 kayıpla 1690 dolara geriledi.

15:30’da açıklanacak ABD perakende satış verisi piyasaları etkileme potansiyeli taşıyor. Beklenti ağustosta ABD’de perakende satışların aylık yüzde 0,1 gerilediği yönünde.

Şanghay İşbirliği Zirvesi

Küresel piyasalar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in görüşmesini de izleyecek.

Putin, ordusunun Ukrayna’da sahada yaşadığı kayıpların gölgesinde Özbekistan’da başlayacak Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde Şi ile görüşecek.

Putin ve Şi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürecinde ilk kez yüz yüze görüşüyor. İki lider Kış Olimpiyatları öncesi görüşmüş ve “iki ülkenin işbirliğinin sınırının olmadığını” vurgulamıştı. Sahadaki kayıplar Rusya’nın Çin’den askeri yardım talep edebileceğini gündeme getirse de birçok gözlemciye göre Çin’in bu yardımı yapması mümkün gözükmüyor.

Güvenlik konularında araştırmalar yayımlayan think-tank kuruluşu CNA’in araştırmacısı Elizabeth Wishnick’e göre Rusya ve Çin’in aynı fikirde olmadığı birçok konu var. Wishnick “Çin’in askeri yardım yapması, yaptırımlar ve olası güçlü uluslararası kınama ihtimali sebebiyle pek mümkün gözükmüyor” değerlendirmesini yaptı. Putin’in, zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor.

Diğer Haber

Türk-İş Başkanı: Açlık sınırı teklif edilirse masadan kalkarız

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde, 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırının teklif edilmesi halinde, "O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir