Anasayfa / Kauçuk / Lastik basıncı kaç olmalı? Lastik basıncı nasıl kontrol edilir?

Lastik basıncı kaç olmalı? Lastik basıncı nasıl kontrol edilir?

Lastiğin duvarlarına basınç yapan havanın PSI cinsinden değeridir aslında lastik hava basıncı. Bu basınç değerleri lastikten lastiğe, hatta ölçüsü farklı olan lastikten lastiğe değişim gösterir. Bu basınç değeri optimum düzeyde tutulmalıdır. Bu sayede sürüş güvenliğiniz daha üst seviyede olur. Ayrıca frenleme ve lastiğin tutunma işlevi daha net bir şekilde gerçekleşir.

Lastik hava basıncı lastik yüzeyindeki bir delik sebebiyle düşüş yaşar. Peki; bu delik nasıl tespit edilir? Bunun için bir lastikçiye gitmeniz gerekir. En basit tespit yöntemi lastiğe daha fazla hava basılıp su dolu bir kabın içinde lastiğin her noktasına bakılmasıyla olur. Bu süreçte lastikte delik varsa bu nokta suda kabarcıklar oluşturulur. Lastiğiniz eğer yavaş yavaş iniyorsa lastiğinizin üzerinde çivi veya vida gibi bir cisim vardır. Bu cisimler basınçla birlikte dışarıya doğru hareket eder. Belli bir basıncın altında ise tapa etkisi göstererek havanın kaçmasını engeller. Ancak bu aralıkta bir basınç farkı olur ve lastik iner. Lastiğin diğer inme sebeplerinden birde jantın eğik olma durumudur. Dubleks lastiklerde şambrel olmadığından dolayı lastiğin yanaklarıyla jant yanakları direk temas ederek havanın içeride kalmasını sağlar. Eğer ki jant yamulursa bu yanaklar doğru örtüşmez ve aradan hava kaçağı oluşur. Lastiğiniz bu durumda iner. Diğer bir sebep ise lastik sibobunun görevini yerine getirememesi durumudur. Bu durumda sibop hava kaçırmaya başlar.

En yakın lastikçiye gidip sorun giderilmelidir. Genel olarak sorunlar yama yöntemiyle giderilir. Ancak farklı yöntemlerde kullanılır. Örneğin vida veya çivi deliği olan durumlarda şerit kauçuk ile basınç kaçağı giderilir. Bunun için vidanın olduğu yerden çıkarılması gerekir. Bir törpü yardımı ile bu alana diş kazandırılır. Aynı süreçte özel bir aparat yardımıyla şerit kauçuk bu deliğe sokulur. Bu sayede hava kaçağı kesilmiş olur.

Bunun tek yöntemi hava ölçen bir alete sahip olmanızdır. Burada yapmanız gereken bu alet ile sibop uçlarına tek tek hava basar gibi temas ettirmek. Bu aparat üzerindeki numaralar fabrikanın size verdikleriyle birebir tutuyorsa sorun yok. Ancak yükse ya da alçak ise eşitlemek ve fabrika değerine getirmek gerekir. Ancak ölçümlerinde bazı dikkat edilmesi gereken detayları vardır. İlk olarak lastikler soğukken hava ölçümleri yapılmalı. Isınan hava genleştiği için doğru lastik basıncına kavuşamayabilirsiniz. İkinci konu ise lastiklerinizi düz bir zeminde kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu sayede doğru hava basınçlarını öğrenmiş olursunuz.

Lastik basıncınızı düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer ki bu kontrol işlemini gerçekleştirmezseniz, ilerleyen süreçlerde size sıkıntı yaşatabilir. İşte lastik basıncınızı kontrol etmemeniz sonucu yaşayacağınız sorunlar
• Basınç düşük olduğunda sürtünme kat sayınızı arttığı için daha fazla yakıt yakacaksınız
• Basınç yüksek olduğunda ise lastiğin sırt kısmı daha da çok aşınacak
• Lastik basıncınız az ise, lastiklerinizin yanak kısımları daha fazla aşınacak
• Lastik basıncının fazla olması, konfor düzeyinizi azaltacaktır.
• Lastik basıncınızın az olması aracınızın kontrol kabiliyetini zayıflatacaktır.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

ABD’de konut fiyatları 5. ayda da geriledi

ABD’de konut fiyatları yüksek kredi faizleri ve resesyon endişelerinin etkisiyle Kasım ayında da gerilemeye devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.