Anasayfa / Ekonomi / Matematikten sıfır çeken evlerimizi inşa ediyor

Matematikten sıfır çeken evlerimizi inşa ediyor

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, üniversite sınavı öncesi YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç’a inşaat mühendisliği eğitimiyle ilgili zehir zemberek bir mektup gönderdi. Mektubunda ülkenin dört bir yanına mühendislik fakülteleri açıldığını, sıralamada ilk 100 binin altında başarı gösteren öğrencilerin bu fakültelere alınmaması gerektiği halde YÖK’ün 300 bininci öğrenciyi de mühendis yaptığını belirten Gökçe, matematik bilmeyen, fizik, kimya ve biyolojiden sıfır çeken öğrencilerin yapacağı binalarla deprem riskinin daha da artacağı uyarısında bulundu.

EKSİ PUANLI MÜHENDİS

Başkan Gökçe, Türkiye’de her yıl 10 bin yeni inşaat mühendisinin mezun olduğunu, mühendis sayısının 150 bini aştığını, bu yüksek sayılarla iyi eğitimli mühendis yetiştirilemeyeceğini ifade etti. Gökçe, Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık fakültelerine sırasıyla 50 bin, 80 bin ve 100 bininci öğrencilerin alındığını hatırlatırken, şu uyarı ve tespitleri yaptı:

“Oysa can ve mal güvenliği ve ülke ekonomisi ile birebir ilişkili olan inşaat mühendisliğine en düşük 300 bininci sıralamadaki öğrenci alınmaktadır. Bu kritik meslek YÖK tarafından en düşük sıralamadaki öğrencileri alan bir bölüm haline getirilmiştir. İki yıl önce baraj 240 bindeyken 100 bine indirilmesini istememize rağmen barajı 300 bine düşürdünüz.

Üstelik vakıf üniversitelerinde bu baraj daha da aşağılara iniyor. Geçen sene devlet üniversitesinde inşaat mühendisliğini son sıradan kazanan öğrenci 40 matematik sorusundan sadece 2 net yapabilmiştir. Bu öğrenci fizikte 14 soruda -0.5, kimyada 13 soruda -1.0 ve biyolojide 13 soruda -0.5 net yapmıştır. Sayın Bakan, bu bölümde okuyacak öğrencinin en az 25 matematik, 14 fizik, 7 kimya sorusunu doğru yanıtlaması gerekir. YKS sonucunda 2 matematik sorusu yapıp, fizik ve kimya sorularında eksi puan alan öğrenciler inşaat mühendisi yapılamaz.”

Türkiye’de her yıl 10 bin yeni inşaat mühendisi mezun oluyor.

APARTMANDAN BOZMA OKULLAR

Başkan Gökçe, mektubunda insanların can ve mal güvenliği açısından kritik önem taşıyan inşaat mühendislerinin iyi bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini ancak YÖK’ün eğitiminin olması gerekenin çok gerisinde kaldığını ifade etti.

Gökçe, apartmandan bozma binalarda inşaat mühendisliği öğretimi yapıldığını, birçok okulda yardımcı doçent dahi bulunmadığını, yeterli eğitimi alamayanların eğitim verdiğini belirtirken, “Bu okullarda verilmiş olan diplomalar, teknisyen eğitiminde bile verilmemelidir.

İnşaat mühendisliği, üniversite önlerinde bekleyen öğrencilerin sayısını azaltmak için kontenjanların artırıldığı yerler olamaz. Sayın Başkan, eğitimdeki sorunların sürmesi ve kontenjanların yüksek tutulması halinde ülkemizin yaşayacağı afetlerin önemlice bir kısmının sorumlusu olacaksınız” dedi.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

MAGNEZYUM OKSITIN, KANATLI HAYVANLARDA ETKILERI

Kemik yapısını güçlendirdiği için kanat ve ayak kırılmalarını minimuma indirmesi, Taşlığın daha rahat çalışmasını sağlaması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.