Anasayfa / Ekonomi / Moody’s, Azerbaycan’ın kredi notunu onayladı

Moody’s, Azerbaycan’ın kredi notunu onayladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Azerbaycan’ın kredi notunu “Ba1″ olarak onaylarken, görünümünü de ”negatif” olarak belirledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Azerbaycan’ın kredi notunu “Ba1″ olarak onaylarken, görünümünü de ”negatif” olarak belirledi.

Moody’s’ten yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan’ın kredi notunun 5 Şubat 2016’da “Baa3” den “Ba1″e düşürüldüğü hatırlatılarak, aynı tarihte başlayan kredi notu değerlendirme sürecinin artık tamamlandığı belirtildi.
Açıklamada, değerlendirme sürecinde, düşük petrol fiyatlarının petrol gelirlerine bağlı Azerbaycan ekonomisinde önemli şoklar yarattığına dikkat çekilirken, bankacılık sektöründe krize ve ekonomide bozulmaya yol açarak ülkenin mali pozisyonunu kötüleştirdiği ifade edildi.

Buna rağmen, Azerbaycan’ın Devlet Petrol Fonu’nda (SOFAZ) yüksek oranda bulunan yabancı para cinsinden varlıklarına işaret edilen açıklamada, bunun ülkenin düşük petrol fiyatlarına adapte oluncaya kadar ekonomi ve devlet bilançosu için tampon görevi göreceği vurgulandı.

Öte yandan, açıklamada, Azerbaycan’ın kredi görünümünün negatif olarak belirlenmesinde zayıflayan ekonominin ve derinleşen resesyonun ülkenin kredi profiline tehdit oluşturduğu bilgisine yer verildi.

Açıklamada, ayrıca, negatif görünümün, petrol dışındaki gayrisafi yurt içi hasılaya katkı sağlayan alanlardaki düşük ekonomik hareketliliğin ve bankacılık alanındaki artan sorunların sonucu olarak belirlendiği kaydedildi.

 

www.fortuneturkey.com

Diğer Haber

MediaMarkt kahve posalarını ileri dönüştürerek karbon ayak izini azaltacak

- 29-30 Mayıs'ta Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek Perakende Günleri boyunca toplanan kahve posaları, Wastespresso tarafından döngüsel iş modellerine dahil edilecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir