Anasayfa / Ekonomi / Moody’s geri adım atmadı

Moody’s geri adım atmadı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurdu. Moody’s’den yapılan açıklamada, takvimde hakkında değerlendirme yapılması için 4 Aralık tarihi verilen Türkiye ve Rusya için güncelleme yapılmadığı bildirildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının yıllık takvimlerinde, ülkelerin kredi notu ve not görünümleri için tarih vermesi, kesin olarak güncelleme yapılacağı anlamına gelmiyor.

Moody’s, daha önce 5 Haziran olarak açıklanan tarihte de Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapmamıştı.

Türkiye 1993 yılından bu yana Moody’s’den kredi derecelendirme hizmeti alıyor. Kuruluş eylül ayında takvim dışı bir değerlendirmeye giderek Türkiye’nin kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürmüş ve not görünümünü “negatif” olarak bırakmıştı. Bu not tarihin en düşük notu olarak kayıtlara geçti. Moody’s not ile ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin mali göstergeleri önümüzdeki yıllarda beklenenden daha hızlı bir şekilde kötüye gidebileceğine dikkat çekmiş, yetkililerin sorunlara dönük yetersiz tepkisine ilişkin aşağı yönlü riskler de Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda tam anlamıyla bir ödemeler dengesi krizi yaşaması olasılığının artığına vurgu yapmıştı.

Aradan geçen 2 ayda ise Türkiye’nin ekonomik tablolarında bir değişiklik olmadı. Dolar kuru 7,80 seviyelerinde devam ediyor, enflasyon ise yüzde 14’e olarak açıklandı. Ancak ekonomi yönetiminde önce Merkez Bankası Başkanı görevden alındı yerine AKP’li bir isim Naci Ağbal atandı. Ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sürpriz bir şekilde istifasını açıkladı yerine ise Lütfi Elvan atandı. Ekonomi yönetimindeki bu değişimlerin ardından ‘reform’ açıklamaları gelmeye başladı. Merkez Bankası’nın çiçeği burnunda başkanının katıldığı ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 450 baz puan artırıldı. Ancak bu adımlar da açıklamalar da işe yaramadı.

HANGİ ÜLKELERLE AYNI SEVİYEDEYİZ?

B2 notu yatırım yapılır seviyenin 5 basamak altında bulunuyor. Moody’s’in bu notu verdiği ülkeler şunlar:

♦ Tunus
♦ Ruanda
♦ Papua Yeni Gine
♦ Nijerya
♦ Kırgızistan
♦ Jamaika
♦ Etiyopya
♦ Mısır
♦ Kosta Rika
♦ Kamboçya
♦ Benin
♦ Bolivya
♦ Türkiye

DİĞER KURULUŞLARIN TÜRKİYE NOTU KAÇ?

Moody’s eylül ayından bu yana Türkiye’nin notunu değiştirmiyor. Peki, diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye notu kaç?

♦ FITCH’in kredi notu BB- kredi görünüm ise negatif, bu not yatırım yapılabilir seviyenin 3 puan altında yer alıyor.

♦ S&P’nin kredi notu B+ kredi görünümü ise durağan, bu not yatırm yapılabilir seviyenin 4 puan altında yer alıyor.

Diğer Haber

Ankutsan Adana’da yeni fabrikasının üretim rekorunu kutladı

- Ankutsan Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kesgi: - "Bu fabrika aslında her şeyin ilkinin yaşandığı, her şeyin ilkini yaptığımız, bizi de gururlandıran çok müthiş bir fabrika oldu. İnşallah hedefimiz günlük 1000 tonu yapacağız"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir