Anasayfa / Haberler / Ortaklar Kauçuk , kullandığı kömür kadar ağaç dikiyor

Ortaklar Kauçuk , kullandığı kömür kadar ağaç dikiyor

İZMİR Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Ortaklar Kauçuk, çevre alanında örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Şirket sahibi Yakup Özdanon, elektrik çarpmasına karşı üretilen “iş güvenliği halısı” için kullanılan yıllık kömür miktarı kadar ağaç dikmeye karar verdiklerini, bunun için Ege Orman Vakfı’yla el sıkıştıklarını, Çeşme Ildır’da koru oluşturacaklarını, fidanlara da firmalarından alışveriş yapanların adını vererek herkesi bu konuya özendireceklerini söyledi.

750 Ağaçla kapatılacak
Geliştirdiği yenilikçi ürünlerle bilinen ve pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Ortaklar Kauçuk, elektrik çarpmalarına karşı iş güvenliği sağlayan “Dielektrik İzole Halı”nın üretilmesi için kullanılan kömür miktarını hesapladı ve bunun yaydığı karbon emisyonunun yılda 750 ağaçla kapatılacak boyutta olduğunu tespit etti. Bunun hemen ardından 15 bin TL’lik maliyetle koru oluşturmak için kolları sıvayan firma, Ege Orman Vakfı’yla anlaştı. Ortaklar Kauçuk, ilk etapta 4 yıllık ağacı dikecek ancak daha sonraki yıllar için yine Ege Orman Vakfı’nın gösterdiği başka bir koruluk da oluşturacak.

Ağaçlar hediye
Ürünlerin voltaja göre değişebildiğini, iş güvenliği açısından sadece sanayide değil, elektrik çarpma riski olan her yerde yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Yakup Özdanon, “Bunu üretirken bir hesap yaptık. Bu ürünü elde etmek için kullandığımız yıllık kömür miktarını baz aldık. Buna göre doğaya yıllık 750 ağaç dikmemiz gerekiyordu. Hemen Ege Orman Vakfı’yla protokol imzalayarak Çeşme Ildır’da 3 bin fidanlık orman oluşturmanın ilk adımını attık. Bu 4 yıllık üretimimize denk geliyor. Sonra da projemiz devam edecek. Vakfın bize gösterdiği başka bir ağaçlandırma sahasında yine bir orman oluşturacağız. Dikimler önümüzdeki günlerde başlayacak ve ağaçlarımız firmamızdan alışveriş yapan müşterilerimiz adını alacak. Böylece bir farkındalık da yaratmış olacağız” diye konuştu.

Ölümleri önledik
Her insan gibi sanayicilerin de çevreye karşı ödevlerini unutmaması gerektiğini, çevre bilincinin aynı zamanda bir kültür olduğunu söyleyen Ortaklar Kauçuk Başkanı Yakup Özdanon, yeni projeleri hakkında Hürriyet EGE’ye bilgi verdi. Ürettikleri hayvan yatakları sayesinde verimi artırıp ahır hijyenine katkıda bulunduklarını hatırlatan Özdanon, “Verimlilik kadar güvenli çalışmak da önemli. Özellikle sanayideki iş kazalarının önemli bir bölümünün de elektrik çarpmalarından kaynaklandığını görünce bu konuda da elimizi taşın altına koyduk. Ürettiğimiz izole halı ile elektriğin toprağa geçmesini, dolayısıyla da ölümleri önledik” dedi.
www.hurriyet.com.tr

Diğer Haber

PLASTİK SANAYICILAR DERNEĞİNDE BAYRAK DEVİR TESLİMİ

PAGDER 39’uncu kongre Ülkemizin sivil toplum kuruluşlarından, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) 39. Olağan Genel Kurulu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir