Anasayfa / Haberler / Ortaklar Kauçuk , kullandığı kömür kadar ağaç dikiyor

Ortaklar Kauçuk , kullandığı kömür kadar ağaç dikiyor

İZMİR Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan Ortaklar Kauçuk, çevre alanında örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Şirket sahibi Yakup Özdanon, elektrik çarpmasına karşı üretilen “iş güvenliği halısı” için kullanılan yıllık kömür miktarı kadar ağaç dikmeye karar verdiklerini, bunun için Ege Orman Vakfı’yla el sıkıştıklarını, Çeşme Ildır’da koru oluşturacaklarını, fidanlara da firmalarından alışveriş yapanların adını vererek herkesi bu konuya özendireceklerini söyledi.

750 Ağaçla kapatılacak
Geliştirdiği yenilikçi ürünlerle bilinen ve pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atan Ortaklar Kauçuk, elektrik çarpmalarına karşı iş güvenliği sağlayan “Dielektrik İzole Halı”nın üretilmesi için kullanılan kömür miktarını hesapladı ve bunun yaydığı karbon emisyonunun yılda 750 ağaçla kapatılacak boyutta olduğunu tespit etti. Bunun hemen ardından 15 bin TL’lik maliyetle koru oluşturmak için kolları sıvayan firma, Ege Orman Vakfı’yla anlaştı. Ortaklar Kauçuk, ilk etapta 4 yıllık ağacı dikecek ancak daha sonraki yıllar için yine Ege Orman Vakfı’nın gösterdiği başka bir koruluk da oluşturacak.

Ağaçlar hediye
Ürünlerin voltaja göre değişebildiğini, iş güvenliği açısından sadece sanayide değil, elektrik çarpma riski olan her yerde yaygınlaşması gerektiğinin altını çizen Yakup Özdanon, “Bunu üretirken bir hesap yaptık. Bu ürünü elde etmek için kullandığımız yıllık kömür miktarını baz aldık. Buna göre doğaya yıllık 750 ağaç dikmemiz gerekiyordu. Hemen Ege Orman Vakfı’yla protokol imzalayarak Çeşme Ildır’da 3 bin fidanlık orman oluşturmanın ilk adımını attık. Bu 4 yıllık üretimimize denk geliyor. Sonra da projemiz devam edecek. Vakfın bize gösterdiği başka bir ağaçlandırma sahasında yine bir orman oluşturacağız. Dikimler önümüzdeki günlerde başlayacak ve ağaçlarımız firmamızdan alışveriş yapan müşterilerimiz adını alacak. Böylece bir farkındalık da yaratmış olacağız” diye konuştu.

Ölümleri önledik
Her insan gibi sanayicilerin de çevreye karşı ödevlerini unutmaması gerektiğini, çevre bilincinin aynı zamanda bir kültür olduğunu söyleyen Ortaklar Kauçuk Başkanı Yakup Özdanon, yeni projeleri hakkında Hürriyet EGE’ye bilgi verdi. Ürettikleri hayvan yatakları sayesinde verimi artırıp ahır hijyenine katkıda bulunduklarını hatırlatan Özdanon, “Verimlilik kadar güvenli çalışmak da önemli. Özellikle sanayideki iş kazalarının önemli bir bölümünün de elektrik çarpmalarından kaynaklandığını görünce bu konuda da elimizi taşın altına koyduk. Ürettiğimiz izole halı ile elektriğin toprağa geçmesini, dolayısıyla da ölümleri önledik” dedi.
www.hurriyet.com.tr

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Jolly/Vardar: Türk turizmi için ‘her şey dâhil sistem’ vazgeçilmez

Otellerdeki “her şey dahil” sisteminin değiştirileceğine dair çıkan haberler hakkında yorum yapan Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Ben bu anlamda geri adım atacağımızı düşünmüyorum. Türk turizmi için 'her şey dâhil sistem' vazgeçilmez.”...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.