Anasayfa / Sektör Firmaları / “Otomotivde yüksek faiz ve krediye ulaşamama sektörde daralmaya sebep oldu”

“Otomotivde yüksek faiz ve krediye ulaşamama sektörde daralmaya sebep oldu”

Bloomberg HT’ye konuk olan Sadık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, otomotiv sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Mersin, devletin getirdiği 6 ay-6 km sınırı ile ikinci el otomobil fiyatlarında bir miktar gerileme olduğunu ve stok sıkıntısı yaşanmadığını dile getirdi.

“Türkiye için konuştuğumuzda otomotiv sektöründe arz gün geçtikçe artarken, talep azalıyor” diyen Mersin, otomotiv pazarının krediye ulaşamama, faizlerin çok yüksek, taksit sayılarının ise az olması nedeniyle daraldığını söyledi. Mersin ayrıca, BDDK’nın otomotiv sektörüne uyguladığı taksit limitinin “acilen” güncellenmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa’da otomotiv pazarında önümüzdeki aylarda enerji krizine bağlı olarak daralma olabileceğini söyleyen Mersin, artan maliyetler sebebiyle de otomotiv fiyatlarının artabileceğini öngördü.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir