Anasayfa / Ekonomi / Özelleştirme ne kalite ne de ucuzluk getirdi

Özelleştirme ne kalite ne de ucuzluk getirdi

Elektrik dağıtımında ‘Kalite ve ucuzluk’ iddiasıyla yapılan özelleştirme fiyaskoya dönüştü. 2021’de EPDK’ye yapılan 130 bin şikayetin yüzde 78’i elektrik sektörü ile ilgili. En çok şikayet ise kesintiler ve yüksek faturalar.

Elektrik dağıtımının 2013 yılında 21 bölgeye bölünerek özelleştirilmesi, sorunları da beraberinde getirdi. Yurttaşların dağıtım şirketlerine ödediği bedel hemen her yıl katlanarak artarken altyapı eksiklikleri, elektrik kesintilerinin olağan hale gelmesine neden oldu. Kalite ve ucuzluk getireceği iddia edilen elektrik dağıtımında özelleştirmenin yarattığı olumsuz etki, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2021 yılı raporlarına yansıdı. Öte yandan yeni yılın ilk günleriyle birlikte elektriğe yapılan fahiş zam yurttaşı canından bezdirdi. Faturasını ödeyemeyen on binler sokaklara döküldü, esnaf ödeyemediği fatura bedelini dükkanlarının camına astı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre elektrik yardımına muhtaç aile sayısı her geçen yıl arttı. 2021 yılında elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen hane sayısı 2 milyonu aştı.

EPDK, 2021 yılında yurt- taşlardan toplam 130 bin 333 şikayet aldı. Şikayetlerin 128 bin 951 doğrudan kuruma yapılırken bin 382 şikayet ise Bilgi Edinme Başvurusu yoluyla kuruma iletildi. Şikayet bildirimlerinin yüzde 90’ı CİMER üzerinden, yüzde 9’u ise kurumun internet sitesinden gerçekleştirildi. Şikayetlerin konularına göre dağılımı, elektrik dağıtımındaki özelleştirmenin yarattığı sorunları gün yüzüne çıkardı. Buna göre, EPDK’ye iletilen 130 bin 333 şikayetin 100 bin 283’ünün (yüzde 78), elektrik sektörüyle ilgili olduğu bildirildi. Elektrik sektörünün ardından 21 bin 860 (yüzde 17) şikayet ile doğalgaz sektörü, EPDK’nin en fazla şikayet aldığı ikinci sektör oldu. EPDK, elektrikle ilgili şikayetlerin yüzde 55’ini elektrik dağıtım şirketlerine, yüzde 16’sını ise elektrik perakende şirketlerine “ilgilenmeleri” için gönderdi.

Ekonomik kriz nedeniyle 6,6 milyon hanenin sosyal yardımlarla yaşamını sürdürmek zorunda kaldığı ülkede elektriğe yapılan fahiş zamların ardından milyonlarca yurttaş, elektrik tüketim desteğine de muhtaç hale getirildi. Resmi rakamlar baz alındığında bile artan yoksulluk karşısında halkın yaşadığı çaresizlik gözler önüne serildi.

Her yıl artan elektrik yardımı alan kişi sayısı 1,8 milyona çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 2021 yılının başında elektrik tüketim desteğinden faydalanan kişi sayısını 1 milyon 500 bin olarak öngörse de ekonomik kriz öngörüyü anlamsız kıldı. Programa göre, elektrik zamlarına gelen fahiş zamlar ve elektrik dağıtım şirketlerinin elde ettiği kâr tartışmalarıyla geride kalan 2021’de toplam 1 milyon 801 bin 835 kişi elektrik tüketim desteği aldı. Bakanlık, destekten faydalanacak kişi sayısını 2022, 2023 ve 2024 yıllarında sırasıyla 1 milyon 836 bin 495, 1 milyon 944 bin 524 ve 2 milyon 52 bin 553 olarak öngördü.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, yüksek elektrik zamlarının ardından vatandaşların faturalarını ödeyemez hale geldiğini vurguladı. Sıkça elektrik kesintisi yaşandığı da hatırlatılan açıklamada, tarihin teknolojik olarak en ileri seviyelerini yaşadığımız bu dönemde dünya genelinde milyarlar, ülkemizde ise milyonlar temel enerji kaynaklarına erişmekte zorluk yaşıyor” denildi.

Enerji tekellerinin bir yandan gezegenin doğal kaynaklarını yağmalarken, bir yandan da milyarları yoksullaştırdığına değinilen açıklamada, “Dünya Bankası ve IMF`nin şekillendirdiği neoliberal ekonomi politikaları her geçen gün daha fazla yoksul yaratırken, varlıkların daha az sayıda kişide toplanmasına yol açıyor” değerlendirmesi yapıldı. “Özelleştirmenin sonu karanlık oldu tek çözüm kamulaştırma” denilen açıklamada, Türkiye`nin 2001 yılından sonra ağırlaşan neoliberal tahribatı tersine çevirmek için artık bekleme lüksü olmadığı vurgulanarak, köklü çözüm için kamulaştırma programı oluşturulması çağrısı yapıldı.

“Ülkemizde 2021 yılı itibarıyla elektrik kesintisi yaşayan abone sayısının 3 milyon 449 bin 344 gibi inanılmaz bir sayıya ulaştığını görüyoruz” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Gün geçtikçe açığa çıkıyor ki toplum olarak elektrik alanındaki özelleştirme ve piyasalaştırma uygulamalarının maliyetini karşılayamaz noktaya geldik. Milyonlarca hanede kesinti yaşanırken, milyonlarca konutta ödemeler ancak sosyal yardımla yapılabiliyor. Elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli ve düşük maliyetli olarak sunulacağı iddiasıyla gidilen özelleştirmelerin Türkiye‘yi getirdiği nokta, arz güvenliğinden yoksun, pahalı ve şeffaflıktan uzak bir yapı olmuştur. Bir avuç sermayedarın kârını artırmak pahasına, milyonlar karanlığa mahkum edilmektedir.

GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Ülkemizin 2001 yılından sonra ağırlaşan bu neo-liberal tahribatı tersine çevirmek için artık bekleme lüksü yoktur. Açıklıkla söylenmelidir ki, kamuoyunda sıklıkla dile getirilen zamların geri çekilmesi haklı talebi gerçekleşse dahi çözüm için yeterli olmayacaktır. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, başta siyasi partiler olmak üzere toplumun tüm kesimlerini, bugünden başlamak üzere kademeli ve kapsamlı bir kamulaştırma programı oluşturmak için göreve davet ediyoruz.”

SARAY’IN OLİGARKLARI DUYSUN İSTEDİM

Elektrik zamlarını protesto için faturasını ödemeyen ve elektriği 2,5 ay sonra kesilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu faturasını ödeyemeyen milyonlara dikkat çekmek istediğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Fox TV canlı yayınında Çalar Saat’te İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, faturasını ödemeyi öneren AKP’lilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, “AK Parti’ye yakın bazı arkadaşlar, biz sizin elektrik faturanızı ödeyelim diye, ucuz kahramanlık yapıyorlar. Hala ne yaptığımı kavrayamamışlar. Ben elektrik faturamı öderim. Ama o elektrik faturasını ödeyemeyen milyonlar var. Bundan haberleri yok” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, “Bir hafta sonra faturayı ödeyeceğiz tabii. Önemli olan sesi duyurmaktı. Biz duyurduk da Saray duydu mu acaba, sarayın oligarkları duydu mu acaba, beşli çeteler duydu mu acaba? Asıl duymaları gereken onlar. 21. yüzyılın Türkiye’sinde evlerinde elektrik yoksa, 4 milyon hanede elektrik yoksa bunu; en azından koltuklarında rahat oturan beşli çetelerin de bilmesi gerekir” dedi.

Kılıçdaroğlu’na yanıt veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise, “Borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısı 278 bin 350” açıklaması yaptı. Öte yandan önceki gece evinde karanlıkta açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Eşimle birlikte 1 hafta karanlıkta kalacağız” ifadelerini kullandı.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Ekonomi ve siyaset gündemi – 27 Kasım 2022

1- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin MYK ve PM toplantılarına başkanlık edecek. (Ankara/11.00/13.00) YASAMA YÜRÜTME SİYASET 1 ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.