Anasayfa / Ekonomi / Pandemi’de Türkiye nakdi destekte dünya sonuncusu

Pandemi’de Türkiye nakdi destekte dünya sonuncusu

Çin’in Vuhan kentinde bir salgın ortaya çıktı ve kısa sürede tüm dünyayı kuşatarak ekonomik düzeni derinden sarstı, çatlattı. İnsan yaşamı tehdit altında kaldı, üretim yavaşladı, işsizlik ve açlık arttı. İstisnasız her ülke kendi yurttaşına nakdi destek sağladı. Devlet kasasının muslukları ise Türkiye’de bir türlü açılmadı.

DİSK-AR’ın ‘Dünyada ve Türkiye’de Covid-19’un Sosyal ve Ekonomik Etkileri ile Mücadeleye Ayrılan Kaynaklar’ raporuna göre Türkiye 2020 salgın sürecinde Meksika’dan sonra en az ekonomik destek sağlayan ülke oldu. Toplam ekonomik destek içinde yurttaşa sağlanan nakdi destekte ise dünya sonuncusu.

turkiye-nakdi-destekte-dunya-sonuncusu-838523-1.

TÜRKİYE YOKSUL ÜLKE ORTALAMASININ ALTINDA

Covid-19’un ekonomik ve sosyal sonuçlarına dönük destek paketleri ve programları iki temel bileşenden oluşuyor. Birinci bileşen doğrudan yurttaşa dönük nakit destekler ve harcamalar iken, ikinci bileşen ise işletmelere, şirketlere ve bankalara (sermayeye) sağlanan finansman desteklerinden ve çeşitli mali kolaylıklardan oluşuyor. Ülkelerin yaptığı nakdi destekler gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranlanarak hesaplanıyor. Buna göre zengin ülkeler yurttaşlarına GSYİH’nın yüzde 12,7’si düzeyinde nakit harcama ve gelir desteğinde bulunurken bu oran orta gelirli ülkelerde 3,6 yoksul ülkelerde ise yüzde 1,6. Türkiye’de bu oran sadece yüzde 1,1’de kaldı. En çok ekonomik destek sağlayan ülkelerin başında yüzde 17,9 ile Yeni Zelanda geliyor. Yeni Zelanda’yı 15,3 ile Avustralya, 14,4 ile ABD takip ediyor.

turkiye-nakdi-destekte-dunya-sonuncusu-838522-1.

NAKDİ DESTEĞİN YÜZDE 89’U SERMAYEYE

Türkiye’deki toplam ekonomik desteklerin yüzde 89’unu sermayeye sağlanan kolaylıklar ve destekler oluşturdu. Ekonomik desteklerin içerisinde gelir ve nakdi destek sadece yüzde 11 pay alabildi. Türkiye bu istatistikle dünya sonuncusu oldu. Yani Türkiye yurttaşa yönelik en az destek sağlayan ülke konumunda. Bakanlıkların verilerine göre Türkiye’de Covid-19 kapsamında 2020 yılında yapılan toplam nakidi destek 42,8 milyar lira. Ücretsiz izne çıkarılan, kısa çalışma ödeneği kapsamına alınan ve işsizlik sigortası fonundan yararlanan toplam 6,7 milyon işçiye verilen 35 milyar liralık destek İşsizlik Sigorta Fonu’ndan sağlandı. Geriye kalan yaklaşık 6,4 milyar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonundan ve 2 milyar TL’si ise bağış kampanyasından sağlandı.

YANDAŞA VAR BİZE YOK 

İstanbul’da bir lokanta zincirinde garsonluk yapan ve salgın sürecinde ücretsiz izne çıkarılan Adem Çelik duruma şu şekilde tepki gösterdi: “Her şey çok pahalı. Ücretsiz izindeyim pazarda eşya satmaya çalışıyorum. Bize verilen destek çok komik bir rakam. Geçmediğimiz yolun vergisini veriyoruz. Verginin vergisini veriyoruz. Ama bize gelince para yok. Yandaşa var, bize yok”

SOSYAL DEVLET YOK OLDU

DİSK-AR raporuna dair değerlendirmede bulunan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doc. Dr. Aziz Çelik şunları söyledi: Salgının ekonomik ve sosyal tahribatını önlemek için yurttaşlara, çalışanlara ve yoksullara yapılan kamu destekleri ve nakit harcamaları hayati öneme sahip. Zurnanın zırt dediği yer burasıdır. Salgının yarattığı gelir ve iş kaybını biraz olsun dengelemek için kamu destekleri çok önemli. Ancak Türkiye’nin bu konuda dünyada neredeyse sonuncu olduğu görülüyor. Türkiye yurttaşlara dönük doğrudan nakit desteği açısından dünya sonuncusu. Türkiye’de çeşitli ekonomik paketler açıklandı ancak bu paketlerin yüzde 89’u şirketlere ve bankalara dönük kolaylıklardan oluşuyor. Türkiye’de yoksullara ve kayıtsızlara dönük gelir desteği yok mertebesinde, esnafa 2020 sonuna kadar hiçbir nakit desteği verilmedi. İşçilere verilen destek ise işsizlik sigortası fonundan verildi. Anayasasında “sosyal devlet” ilkesi yer alan ülkemizde salgın döneminde sosyal devlet adeta ortadan kayboldu. DİSK-AR raporu ve IMF verileri salgınla mücadeleye ayrılan nakit destek ve harcamalar açısından Türkiye’nin dünyanın yoksul ülkelerin ortalamasından bile daha düşük paya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Powell, faiz artırımındaki yavaşlama için tarih verdi

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.