Anasayfa / Ekonomi / Petrol ABD’de azalan stoklarla yükseldi

Petrol ABD’de azalan stoklarla yükseldi

Önceki seansta yaklaşık yüzde 2 daha yüksek kapattıktan sonra ABD ham petrolü vadeli işlemleri varil başına 90 dolara yükseldi. Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol stoklarının azaldığını bildirdi.

Piyasa, talep görünümünü ölçmek için Çarşamba günü ilerleyen saatlerde Fed’in faiz oranı kararını izleyecek. Merkez bankasının art arda dördüncü kez faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. Ham petrol, OPEC+ ittifakının Kasım ayından itibaren üretimi kısma kararının ardından ekonomik yavaşlama endişelerinin yol açtığı uzun süreli bir düşüşü durdurduktan sonra bu çeyrekte toparlandı.

OPEC+’in kesintilerini Avrupa Birliği yaptırımları izleyecek. Rus petrolü üzerindeki baskı, arz görünümünü daha da bulanıklaştırıyor. Singapur’daki Saxo Capital Markets Stratejisti Charu Chanana, “OPEC+ üretim kesintileri petrol piyasası için arz görünümünü sıkı tutmaya devam ediyor. Ancak genel algı, küresel talep endişelerinin zayıflaması ve AB’nin Rus ham petrolüne yönelik yaptırımları nedeniyle bulanıyor” dedi.

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir