Anasayfa / Ekonomi / Petrolde Çin’den gelen pozitif etki sürüyor

Petrolde Çin’den gelen pozitif etki sürüyor

Petrol, Çin’in Kovid-19 kısıtlamalarının daha da gevşetildiğine dair işaretler ve Kuzey Amerika kritik boru hattının kapalı kaldığı için ikinci günde yükseldi.

ABD ham petrolü pazartesi günü yüzde 3’lük artışla kapattıktan sonra varil başına 74 dolara yükseldi.

Çin’in ABD Büyükelçisi, ülkenin kısıtlamaları gevşetmeye devam edeceğini ve yakında daha fazla uluslararası yolcuyu ağırlayacağını söyleyerek dünyanın en büyük petrol ithalatçısındaki talep umutlarını artırdı.

Çin, sıfır vaka politikasını hızla kaldırıyor, ancak vakalardaki artış kış boyunca enerji tüketimiyle ilgili bazı endişeleri artırdı. Ekonomistler ayrıca Çin’in büyümeyi desteklemek için maliye ve para politikasını gevşetmesini de bekliyorlar.

Singapur’daki Mizuho Bank Asya Ekonomi ve Strateji Başkanı Vishnu Varathan, “Yeniden açılış ve buna eşlik eden yüksek petrol talebi tahmini, büyüme üzerindeki yavaşlama korkularını gölgede bırakacak. Ekonomik canlanmayı başlatan eşgüdümlü politika teşviki de var” dedi.

Ham petrol, küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler ve petrol piyasasındaki zayıf likiditenin fiyat dalgalanmalarını şiddetlendirmesiyle 2019 ortasından bu yana ilk kez arka arkaya üç ayda bir düşüş yolunda ilerliyor.

Diğer Haber

SPK’dan Avrupakent GYO’nun halka arzına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin halka arzını onayladı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir