Anasayfa / Ekonomi / Piyasalarda son durum ve analizler…

Piyasalarda son durum ve analizler…

Önümüzdeki hafta uzun bir aradan sonra ihracına yeniden başlanacak 10 yıllık tahvilde düşüş 200 baz puana ulaşırken, bankacılık hisselerindeki yükseliş ise %20 civarında.

Piyasalar ekonomi yönetimindeki değişimin bugüne kadar sadece söylemlerle yapıldığını ve sözlü yönlendirilmede geçmişe kıyasla “ciddi bir başarı” da sağlandığını düşünüyor.

Bunun TL varlıklardaki değer kazancı ile ortaya konduğu görülüyor. Öte yandan bu söylemlerin hayata geçmesi için ilk kritik dönemeç 19 Kasım’daki Merkez Bankası’nın faiz kararı olarak görülüyor.

Reuters’ın hâlâ beklentileri toplamaya devam ettiği anketinde Ağbal başkanlığında ilk PPK’da politika faizinin 475 baz puan artışla %15’e yükseltilmesi bekleniyor.

Bu, TCMB’nin politika faizini %10.25’ten %15’e yükseltmesi anlamına gelirken; hali hazırda gecelik faizlerin %14.75, ağırlıklı ortalama fonlama faizinin %14.36 olması nedeniyle pratikte sınırlı bir faiz artırımı anlamına geliyor. Ancak yine de piyasalar bu kararı, söylemlerin ardından ilk önemli sınav olarak görüyorlar.

Dolar/TL geçen hafta gördüğü 8.58 zirvesinden 7.62’ye kadar geriledi. Böylece kur, piyasaların beklentilerinin tamamen aksine bir karar çıkan Ekim ayı PPK toplantının da öncesine 25 Eylül’den beri en düşük seviyelere geriledi.

Dolar/TL 8.58 zirvesinden 7.62’ye düşerken, hareket sepet bazında TL’de ve euro/TL daha da net görüldü. Euro/TL’deki düşüş 10.19’dan 8.99’a, sepet bazında TL’deki düşüş ise 9.38’den 8.31’e yaşandı.

TCMB başkanlığına Murat Uysal’ın yerine, AKP’nin en kıdemli ekonomi yöneticilerinden olan Naci Ağbal; bunu takiben sosyal medyadan sürpriz şekilde istifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine ise Lütfi Elvan atandı.

Erdoğan ise, “Ekonomide girdiğimiz yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum” dedi ve yatırımcılara yeni ekonomi yönetimini destekleyeceği yönünde mesaj verdi.

Piyasalar, TCMB ve Hazine’deki yeni yönetimin olumlu algılanan ilk mesajlarının ardından siyasetin açıklamalarını bekliyordu. Erdoğan’ın açıklamaları ise bu beklentinin teyit edilmesini sağladı.

PİYASADAKİ HAREKET YABANCI KAYNAKLI, LOKALLER BEKLEMEDE

TL reel bazda tarihin en düşük seviyelerinden işlem görürken, yabancı yatırımcılar da Türk varlıklarındaki pozisyonlarını son yıllarda tarihi düşük seviyelere çekmiş durumda idiler.

Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre yabancı yatırımcılar sadece birkaç günde Türkiye piyasalarına 3 milyar dolara yakın giriş yaptı. Bankacılar da son üç günde ana belirleyicinin yabancı yatırımcı girişi olduğunu söylemişlerdi.

Geçen hafta lokaller döviz ve altın cinsi varlıklarını yaklaşık 3 milyar dolar artırarak 224.2 milyar dolarla yeni zirveye yükseltti. TL’deki getiriyi yeterli görmeyen lokaller sadece bu yıl 30 milyar dolar değerinde döviz aldılar. Bu alım TL’deki değer kaybını daha da tetikledi.

Yabancılar ise swap sınırlamaları, güven, para politikası endişeleriyle Türkiye pozisyonlarını son yıllarda belirgin azaltmaya devam ediyor. Bono varlıkları %20-25’lerden üç yılda %3’lü seviyelere geriledi. Hisse senetlerindeki net çıkış 6 milyar dolara yükseldi.

LOKALLER DÖVİZLERİNİ TUTUYOR
Bankacılar ekonomi politikalarındaki kısa vadeli değişimin yabancılar tarafından bir kredilite açıldığına vurgu yaparak bunun fiyatlamalardaki değişimden de kendini gösterdiğini belirtiyorlar. Bazı yatırımcılar bu sürecin kalıcılığına ilişkin daha fazla kanıt görmek istediğini de belirtebiliyor. Bankacılar yabancı girişine henüz lokallerin katılmadığına dikkat çekiyorlar. Dövizde hem alım hem satım yönünde işlem yapan lokallerin yabancı yatırımcılara katılması halinde TL’deki değer kazancının 7.5’lere doğru sürebileceğini belirtiyor.

Deniz Yatırım bu sabahki raporunda dolar/TL için “lokallerin de satış tarafına geçtiği senaryoda 7.53-7.73 aralığına eğilimi yüksek olasılık görüyoruz” dedi.

BORSA

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde BIST100 Endeksi’nin yaşanan ralli hareketi ile 1300 direncinin üzerini test ettikten sonra günü ekside tamamlaması ile sert yükseliş sonrası düzeltme hareketinin başlamış olduğu belirtilerek, “Bu sabah Asya borsaları karışık, ABD vadeli endeks kontratları yatay bir seyir izliyor.

Endeksin ise yataya yakın başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1267 ve 1245 destek konumunda iken, 1282 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.  Endekste dünkü başlayan düzeltme hareketi gün içinde devam edebilir olası realizasyonlara karşı temkinli olunmalı.” denildi.

Marbaş Menkul Değerler tarafından hazırlanan teknik analizde ise, “Dün 1303.81 ile 1262.58 seviyeleri arasında dalgalanan BIST 100 endeksi günü %0.58’lik değer kaybıyla 1271.75 puandan tamamladı. 1245.37 önceki zirvesi üzerinde 1300 trend kanal direncini test eden endekste, 1300-1333.52 ve 1352.22 seviyeleri dirençler konumunda öne çıkmaya devam ediyor. Geri çekilmelerde ise 1245.37-1222.95 destek noktaları konumunda takip edilebilir.” ifadelerine yer verildi.

DOLAR

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan notta şu ifadeler kullanıldı:

Dolar / TL tarafında ise, Türk Lirası yüksek volatiliteye rağmen güç kazamaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların TL’de spekülatif pozisyon almalarının önüne geçmek için daha önce uygulamaya alınan swap sınırlamalarının BDDK’nın yaptığı açıklama ile esnetilmesinin normalleşmeye dönüş algısını destekleyerek dolar/TL’nin 8,10 seviyesine, sonrasında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fiyat istikrarına vurgu yapan mesajlarının gelmesi dolar/TL’nin 7,70’li seviyelere kadar geri çekildiği görüldü.

TCMB’nin 19 Kasım’da faiz artırımı beklentisinin kısa vadede TL varlıklarına güç katacağını düşünüyoruz.  Kur’da 7,71 – 7,65 – 7,59 destek, 7,78 – 7,93 direnç seviyesi olarak takip edilecek.

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde ise TL’nin global taraf ile kıyasla gelişmekte olan ülke para birimlerine görece iyi performans sergilediği belirtilerek “7,64 sonraki destek konumunda.” denildi.

ALTIN

Işık Menkul tarafından hazırlanan altın analizinde, “Dünkü işlem gününe kısmen pozitif başlayan değerli metal, günü de güvenli liman alımları ile 1876 seviyesinden kapattı. Yeni günde de, kısmi pozitiflik gördüğümüz emtiada şu an için 1879 dolar seviyesine yakın fiyatlama görmekteyiz.

Alıcılı işlemlerin devam etmesi halinde 1881, 1888, 1898 ve 1902 dolar direnç seviyeleri ilk etapta takip edilebilir. Diğer yandan, yeniden satış baskısı oluşması durumunda ise 1869, 1864, 1860 ve 1855 destek noktaları izlenebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Spot piyasada elektrik fiyatları (28.01.2023)

Spot piyasada bir megavatsaat elektriğin fiyatı yarın için en yüksek 4 bin 200 lira, en düşük 2 bin 900 lira olarak belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.