Anasayfa / Haberler / Plastik atık karşılığı maske verecek otomat üretildi

Plastik atık karşılığı maske verecek otomat üretildi

Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle maske kullanımının önemi doğrultusunda harekete geçen bir firma “Maskematik” adı verilen ve hijyene katkı sağlayan otomatlar üretti.

Korona virüsün etkilerini daha aza indirmek için yürütülen çalışmalar devam ediyor. Bu sürece “Maskematik” adı verilen otomatlar üreten firma da dahil oldu.

“Sağlığınız elinizde” sloganıyla geliştirilen otomat, 1 TL veya plastik atık karşılığı maske veriyor. Otomat yanı sıra ateş ölçülüp, elleri de dezenfekte ediliyor. Üretici firmanın yönetim kurulu başkanı Mehmet Akay, yaptığı açıklamada, Covid-19 salgınının ilk dönemlerinden itibaren temassız ateş ölçümü ve ellerin dezenfekte edilmesinin hayati olduğunu anlattı.

Maskematikleri kalabalık cadde ve sokaklar, toplu taşıma durakları, iş ve alışveriş merkezlerine yerleştirerek, pandeminin yayılma hızını azaltabileceklerini düşündüklerini belirten Akay, zaman zaman evden çıkarken fazladan maske almanın unutulabildiğini kaydetti.

Akay, gün içinde toplu taşıma araçları gibi kalabalık ortamlarda fazla zaman geçirenlerin maskelerinde bakteri üreyebildiğini,  bakteri yoğunluğunun arttığı maskelerin sağlık sorunlarına yol açtığını, uzun süre kullanılan maskelere virüs bulaşma ihtimalinin de yüksek olduğunu dile getirdi.

Maskelerin, kullanıldığı ortama bağlı olarak belli bir süre sonra değiştirilmesi gerektiğini anımsatan Akay, şöyle devam etti: “Bu amaç doğrultusunda, ‘Sağlığınız elinizde’ sloganıyla toplu taşıma durakları, kalabalık cadde ve sokaklar ile iş ve alışveriş merkezlerinde, belediyeler ve sponsorlarla iş birliği yaparak bu maske otomatlarını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Avcılar, Beylikdüzü, Küçükçekmece gibi bazı pilot ilçelerimizde deneme otomatlarımızı kurduk. Vatandaşlarımız da yoğun ilgi gösterdiler, sağ olsunlar. Böylelikle yeterince kullanılıp kirlenerek amacını yitiren kullanılmış maskelerin değiştirilmesi de mümkün olacak. Amacımız, evinden çıkarken maskeyi unutan ve belirli bir süre kullandıktan sonra değiştirilmesi gereken maskeleri vatandaşlarımıza birçok yerde sunabilmek.”

Akay, tek dolumda 20 bin kişiye yetecek el dezenfektanı bulunan, 400 maskenin yer aldığı otomatlarla temassız ateş ölçmenin de mümkün olduğunu söyledi.

Maskematiklerden 1 lira karşılığı veya plastik atık karşılığı maske alınabileceğini de anlatan Akay,”Pandemiden korunmanın şu an için en etkili yolu, maske, mesafe ve temizlik kuralıdır. Biz hem maskelerin uzun süre kullanılması sebebiyle oluşabilecek sağlık sorunlarını hem de çevre kirliliğini azaltmayı hedefledik. Plastik atıkların toplanmasına da pratik bir çözüm geliştirdik.”dedi.

Akay, aynı maskeyi uzun süre kullanmak istemeyen ancak yanında fazla maskesi olmayanların tezgahlardan kalitesiz maskeler satın aldığını, bu tip maskelerin koronavirüsün yayılmasını hızlandırdığını ifade ederek,  söz konusu otomatlarda standartlara uygun maskeler bulunduğuna dikkati çekti.

Akay, maskematiklerin yaygınlaşması halinde kaliteli maskelerin daha ulaşılabilir hale geleceğini, bunun da salgınla mücadeleye güç katacağının altını çizdi.

“Pandemiyle adeta savaş verdiğimiz şu günlerde insanlarımızın daha rahat yaşayabilmeleri için maskematiği geliştirdik” diyen Akay,  okul önleri, restoran, kafe ve iş merkezleri ile AVM’lerin yanı sıra  toplu taşıma istasyonlarında da otomatları hazır ettiklerini bildirdi.

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

Powell, faiz artırımındaki yavaşlama için tarih verdi

ABD Merkez Bankası Başkanı (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.