Anasayfa / Çalışma Hayatı / Plastik sektörü 2016’da yüzde 3,84 büyüdü 

Plastik sektörü 2016’da yüzde 3,84 büyüdü 

 


2016 yılında yaklaşık 9,1 milyon ton üretim yapan plastik sektörünün 2015 yılındaki üretim miktarı gerçekleşmesi ise 8,75 milyon ton olarak belirtildi.

2015’te yaşanan sıkışma 2016’nın ilk yarısında ivme kazandırdı!

PLASFED analizinde plastik sektörünün dış ticaretine ilişkin beklentiler de yer aldı. 2016 yılında plastik mamul ihracatının miktar bazında yüzde 1,6 gerilemesine karşılık, dolar bazında ise yüzde 4,5 oranında gerilediği belirtildi. Analizde, “2016 yılında ihracatımızın daha çok yapısal sorunlar nedeniyle yavaşladığı anlaşılıyor. Bu gerilemenin arkasında en başta; küresel ticaretteki gerileme, sonra çevre ülkelerde yaşanan sorunlar ve önemli ama gözden kaçan ihracat birim fiyatlarının düşmesi geliyor. İhracat birim fiyatları yalnızca plastik endüstrisinde değil; tüm Türkiye ihraç mallarında gerileme gösterdi” denildi.

 

İhracatımızın artması için yüksek katma değerli ürün üretiminin arftırılmasıbeklenmektedir.(Plastonline)

Diğer Haber

Türk sanayisinin dijital dönüşümüne TÜSİAD desteği

TÜSİAD, teknoloji girişimcileriyle, şirketleri TÜSİAD Sanayide Dijital Dönüşüm Programı’nda (SD2) bir araya getiriyor. Platform, küçük ve orta ölçekli teknoloji tedarikçilerine yönelik, TÜSİAD SDKare teknoloji ekosistemine daha fazla katkıda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir