Anasayfa / Ayın Konusu / Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’ndan uçakta virüs kapmamak için 10 öneri

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’ndan uçakta virüs kapmamak için 10 öneri

Uçak yolculuğunun sadece soğuk algınlığı virüsü kapma olasılığını yüzde 25’e kadar arttırabileceğini belirten Hürriyet yazarı Müftüoğlu, “Havaalanları ve uçaklar grip, nezle veya koronavirus benzeri mikropların en yoğun olabildiği yerler” dedi.

Müftüoğlu, ‘Uçakta virüs kapmamak için 10 öneri’ başlıklı yazısında önlemlerden ilk 10’u şöyle sıraladı:1- Koridorda değil pencere kenarında oturmaya çalışın.2- Tuvaletlere yakın koltuklardan uzak durun.3- Arkadaki değil öndeki koltukları tercih edin. 4- Öksüren, aksıran, hapşıran biri varsa maske takmasını isteyin.5- Oturduğunuz koltuğun kollarını ve önündeki servis tablasını dezenfektan bir ıslak kâğıt mendil ile dikkatlice temizleyin.6- Koltuğunuzun üzerindeki üfleyici havalandırma butonunu çalışır hale getirin.7- Hijyenik bir ‘maske’ takmanın size de önemli bir korunma sağlayacağını bilin.8- Seyahat süresince elinizi ağzınıza, burnunuza temas ettirmemeye ve temiz tutmaya özen gösterin.9- Uzun yolculuklarda bağışıklığınızı azaltabilecek yanlışlardan (alkol, uykusuzluk) uzak durun.10- Seyahat öncesinde bağışıklığınıza güç verin: Çiğnenebilir probiyotik tabletler/ pellorgonium, kara mürver ve ekinezya özleri, propolis spreyleri ve damlaları, N asetil sistein tabletleri, D vitamini damlaları.

Diğer Haber

Ankutsan Adana’da yeni fabrikasının üretim rekorunu kutladı

- Ankutsan Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kesgi: - "Bu fabrika aslında her şeyin ilkinin yaşandığı, her şeyin ilkini yaptığımız, bizi de gururlandıran çok müthiş bir fabrika oldu. İnşallah hedefimiz günlük 1000 tonu yapacağız"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir