Anasayfa / Atilla Demir / Pudralı eldivenlerin ameliyatlarda kullanımı ABD’de yasaklanacak.

Pudralı eldivenlerin ameliyatlarda kullanımı ABD’de yasaklanacak.

ABD Gıda ve ilaç dairesinde   (FDA ) alınan son karara göre 18 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere pudra ve cerrahi hasta muayene  eldivenlerinin  kullanımı  yasaklanacak.Buna karşılık olarak Dünyanın en büyük eldiven üreticilerinden Aurelia eldiven firması  yetkilileri ,ürün yelpazesinde yenilikçi nitril ve lateksten arındırılmış eldivenlerini piyasada daha da  çoğaltacaklarını  ve  sağlık profesyonellerine en üst seviyede  güvenli ,konfor ve kalite sunmaya devam edeceklerini  bildirdiler.

Doğal kauçuktan üretilen lateks muayene eldivenleri bazı kullananlarda doğal kauçuğun içindeki proteinden dolayı allerjiye (lateks alerjisi) ve/veya diğer rahatsızlıklara sebep olabilir.Bu yüzden hem lateks alerjisi hem de lateksin sahip olmadığı başka özellikleri sağlamak amacı ile nitril eldivenler üretilmiştir.

Bir çeşit suni lateks olan Nitril (Nitrile)eldivenlerin hammadde sentetik bir kopolimer olan akrilonitril-bütadiendir  Bileşimindeki lateks (dolayısı ile alerjen madde)bulunmamaktadır.

Nitril eldivenler Lateks alerjisi olan kullanıcılar için ideal bir alternatifdir. Ayrıca pudrasız olması ,hem muhtemel pudra alerjisinin engellenmesini hem de kullanım alanında pudranın olmaması tercih edilen yerlerde güvenli biçimde kullanılmasını sağlar.Parmak uçlarının tekstürize (hafif pütürlü )olması çalışırken dokunma hissi ve hassasiyeti güçlendirir.Nitril eldivenlerin en önemli avantajlarından biri ,yırtılma ve darbelere karşı hem lateks (doğal kauçuk) hem de vinil (vinyl ) eldivenlerden 2-3 kat dayanıklı olması diğer en önemli avantajı da geniş spektrumda kimyasallara dirençli olmasıdır.

Diğer Haber

Hititlerin antik kentlerinden geçen Hitit Yolu doğaseverleri ağırlıyor

Çorum'da yaklaşık 100 doğasever, Hititlerin başkenti Hattuşa'ya ev sahipliği yapan Çorum'un Boğazkale ilçesindeki Hitit Yolu'nda yürüyüş yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir