Anasayfa / Ekonomi / Ranta para var, hastaneye yok

Ranta para var, hastaneye yok

Kullanılmayan havaalanları ve otoyollar için para saçan iktidar, hastane projelerini ise rafa kaldırıldı. Son altı ayda 10 kente yapılması planlanan hastane projelerinin ihaleleri ‘bütçe yetersizliği’ gerekçesiyle iptal edildi.

İktidar israf projeleri olarak nitelendirilen, dev çay bardakları, karpuz şeklindeki heykeller ile mega projelere milyonlarca lira harcıyor. Yolcu garantisi verilen havalimanları, hasta garantisi verilen şehir hastaneleri ve araç garantisi verilen otoyollar için de her yıl kamunun kasasından milyarlarca lira ödeniyor.
Ekonomideki kötü gidişatla birlikte bakanlıkların kasasındaki para da suyunu çekti. İnşaat maliyetleri ise artan döviz kuruyla birlikte özellikle son bir yılda adeta fırladı. Bu ekonomik tablo nedeniyle de Sağlık Bakanlığı’nın birçok kentte yapacağı hastane projesi “bütçe yetersizliği” gerekçe gösterilerek rafa kaldırıldığı ortaya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta “Sağlıkta çağ atladık, biz iktidara geldiğimiz zaman ambulans yoktu” gibi gerçeği yansıtmayan ifadelerle övünürken sadece son 6 ayda toplam 10 hastane inşaatı ihalesinin iptal edildiği açıklandı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağı belirtilen Kars, Şırnak, Aydın Çine, Manisa Salihli ve Ordu Gölköy devlet hastanelerinin ihaleleri Nisan ayında iptal edildi.

İhaleler, şirketlerin Sağlık Bakanlığı’nın ayırdığı bütçenin çok üzerinde teklif verdiği gerekçesiyle iptal edildi. Bu durum ise “Verilen bütün tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üzerinde olması nedeniyle ihale iptal edildi” ifadeleriyle açıklandı. İptal edilen hastane projelerinin akıbetinin ne olacağı ise bilinmiyor.

Sağlık Bakanlığı’nın nisan ayında iptal ettiği hastane projelerinin ihaleleri ise şu şekilde:

♦ 26 Nisan’da Ordu’nun Gölköy ilçesine yapılacağı ifade edilen 75 yataklı devlet hastanesinin ihalesi, ihaleye teklif veren istekli çıkmadığı gerekçesiyle iptal edildi.

♦ Manisa’nın Salihli ilçesine yapılacağı açıklanan 400 yataklı devlet hastanesi projesi için düzenlenen ihale de 26 Nisan’da “Verilen bütün tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üzerinde olması” gerekçesiyle iptal edildi.

♦ Aydın’ın Çin’e ilçesine yapılması planlanan 75 yataklı devlet hastanesinin ihalesinin de yine tekliflerin değerlendirme dışı bırakıldığı ve ayrıca verilen tekliflerin ayrılan ödeneğin üzerinde olması nedeniyle 18 Nisan’da iptal edildiği duyuruldu.

♦ 6 Nisan’da ise Şırnak’a yapılacağı açıklanan 500 yataklı devlet hastanesinin ihalesinin de “Verilen tekliflerin bakanlığı ayırdığı ödeneğin çok üzerinde olması” gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi.

♦ Kars’a yapılması planlanan 500 yataklı devlet hastanesinin ihalesi ise ikinci kez iptal edildi. Kars Devlet Hastanesi’nin ilk ihalesi 19 Aralık 2021 tarihinde bütçe yetersiziği nedeniyle iptal edilmişti. Ardından Sağlık Bakanlığı Kars Devlet Hastanesi için nisan ayında yeniden ihale düzenleyeceği duyurdu. Ancak bu ikinci ihale de 6 Nisan tarihinde tekliflerin değerlendirme dışı bırakıldığı ve ayrıca verilen tekliflerin ayrılan ödeneğin üzerinde olması nedeniyle iptal edildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılının son aylarında da Bingöl, İzmir, Maraş, Konya ve Adana’da yapılacağı açıklanan hastane projelerinin ihalelerini iptal etmişti.

Geçen kasım ve aralık ayında ihaleleri iptal edilen hastane projeleri ise şu şekilde:

♦ Toplam 100 bin 899 metrekare inşaat alanı olması planlanan 500 yataklı Bingöl Devlet Hastanesi ve bin 600 metrekare büyüklüğündeki aşevi ihalesi 6 Ocak’ta iptal edildi.

♦ Adana’ya yapılacağı açıklanan 25 bin metrekarelik 100 yataklı Yüreğir Devlet Hastanesi’nin ihalesi ise 29 Aralık 2021’de iptal oldu.

♦ İzmir’in Selçuk İlçesindeki 50 yataklı Selçuk Devlet Hastanesi’nin ikmal inşaatı ihalesinin 11 Kasım 2021’de iptal edildiği açıklandı.

♦ Maraş’ın Afşin ilçesine yapılması planlanan 44 bin metrekare büyüklüğündeki ve 150 yataklı devlet hastanesinin ihalesi 10 Kasım 2021’de iptal edildi.

♦ Konya’daki Akşehir Devlet Hastanesi’nin 18 bin metrekare büyüklüğündeki 150 yataklı ek bina inşaatı ihalesinin de 10 Kasım 2021’de iptal edildiği duyuruldu.

***

Hastane projesi rafa kaldırılan kentler:

♦ Şırnak
♦ Aydın
♦ Manisa
♦ Kars
♦ Ordu
♦ Bingöl
♦ İzmir
♦ Maraş
♦ Konya
♦ Adana

***

Okul ihaleleri de iptal edilmişti

Valilikler, birçok kentte okul ihalelerini de bütçe yetersizliğini gerekçe göstererek iptal etmişti. Mart ayında İzmir, Manisa, Kütahya ve Afyonkarahisar’da okul yapım ihaleleri iptal edildi. İptallere gerekçe olarak ‘okul yapımları için ayrılan ödeneğin yetersiz kalması’ gösterildi. İstanbul’da ise 64’ü aralık ayı içerisinde olmak üzere geçen yılın son 6 ayında 72 okul inşaatı ihalesi Valilik tarafından iptal oldu. Yurt genelinde ise 2021 yılında inşaatından vazgeçilen okul sayısı 90’ı buldu.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Mustafa Kutlu, Üsküdar’da okurlarıyla buluştu

Ünlü hikaye ve deneme yazarı Mustafa Kutlu, Üsküdar'da gerçekleşen imza etkinliğinde okurlarıyla bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir