Anasayfa / Kauçuk / Rubber / Kauçuk Ne Demektir

Rubber / Kauçuk Ne Demektir

Tropikal bölgelerde yetişen ve süt kıvamında beyaz bir sıvı veren ağaç ve bu salgının pıhtılaşmış esnek hamuru. Daha başka bitki türlerinden elde edilen buna benzer maddelere de kauçuk adı verilir. Kauçuk sözü Amazon yerlilerin dilinde “ağlayan ağaç” anlamına gelir.

Rubber Nedir

İngilizce kelime olan Rubber; türkçe’de kauçuk veya lastik anlamına gelmektedir.

Doğal Kauçuk Ne demektir

Doğal kauçuk, kauçuk ağacının kabuğu çizilerek sızdırılan sütsü kıvamda bir hidrokarbürdür. Formulü (C5 H8) olan poliizopren cinsinden bu maddenin ortalama molekül kütlesi 200.000 ile 300.000 arasındadır. Yapım yöntemine bağlı olarak renksiz ya da sarımtrak yarısaydam bir görünümde olur. Oksijenin etkisi ile izopren zinciri birçok yerden koparak daha küçük parçalara bölünür, buda onun esnekliğini ve direncini yok eder.

Ham kauçuk olduğu gibi bırakılırsa biçimsizleşeceğinden kükürtle işlenip sağlamlaştırılır. 1840’ta Charles Goodyear’ın bulduğu kükürtleme işlemi, hidrokarbon zincirlerini kükürt atomlarıyla birbirine bağlamaya dayanır ve zincirlerin birbiri üstünden kaymasına engel olarak kauçuğun esnekliğini arttırmaya yarar. Kükürtleme oranı yüksek tutulursa köprü bağlantıları artacağından kauçuğun esnekliği yavaş yavaş azalır. Kükürt oranı yüzde 32’ye vardığında artık hiçbir esneklik kalmaz ve kauçuk ebonit denen kırılgan katı bir maddeye dönüşür.

Sentetik Kauçuk Ne demektir

Sentetik kauçuk, kükürtle işlendiği zaman esneklik kazanan büyük moleküllü maddelerdir. Doğal kauçuk gibi, bu polimerler de özel biçim ve simetri gösteren esnek uzun molekül zincirlerinden oluşur. Bunların en önemlileri SBR simgesiyle gösterilen bütadyen ve stiren kopolimerleridir. Polibütadyen, poliizopren ve bütil de otomobil lastiği sanayinde çok kullanılan kauçuklardır.

Kauçuk Üretimi

1960 yılına kadar ön planda bulunan doğal kauçuk üretimi bu tarihten sonra yerini sentetik kauçuğa bırakmış durumdadır. Sovyetler Birliği dışında dünya sentetik kauçuk üretimi 7 milyon ton dolayındadır. Bunun üçte birini Amerika Birleşik Devletleri üretir. ABD’yi 1 milyon tonla Japonya izler. Sanayileşmiş Avrupa ülkelerinin de üretimleri Japonya’ya yakındır.Yalnız tropikal ülkelerde üretilebilen doğal kauçuk ise yılda 3.5 milyon ton dolayındadır ve bunun büyük bir miktarı Güneydoğu Asya ülkelerince üretilir (Malaysiya 1.5 milyon ton).

Diğer Haber

Manisa’da plastik fabrikasında yangın paniği!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde üretim yapan plastik kasa fabrikasında yangın çıktı. Çıkan yangında 50 bin plastik …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir