Anasayfa / Ekonomi / Securitas CIO’su Aykut Yılmaz’a “Teknoloji Lideri” ödülü

Securitas CIO’su Aykut Yılmaz’a “Teknoloji Lideri” ödülü

İSTANBUL (AA) – Securitas Bilgi Teknolojileri Ülke Yöneticisi (CIO) Aykut Yılmaz, başarılı performansı ile Türkiye'nin “En Etkin 50 Teknoloji Lideri” arasında yer aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, DataExpert işbirliğiyle BMI Business School tarafından hazırlanan listedeki isimler, sektör uzmanları ve akademisyenlerden oluşan Danışma Kurulu'nun saptadığı kriterler üzerinden belirlendi.

Yılmaz, En Etkin 50 Teknoloji Lideri Ödülü'nü, 21 Mayıs Salı günü Mandarin Oriental Otel'de gerçekleştirilen Teknoloji Liderleri Zirvesi 2024'te aldı.

Zirvede aynı zamanda “Yapay Zeka İşi Nasıl Dönüştürür” panelinde konuşan Yılmaz, yapay zekanın iş dünyasını nasıl dönüştürdüğü Securitas örneği üzerinden anlattı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Securitas Bilgi Teknolojileri Ülke Yöneticisi (CIO) Aykut Yılmaz, güvenlik işinin doğru analiz sonunda ortaya çıkan olası senaryoların bir çözüm ile ortadan kaldırılması üzerine kurulu bir yapı olduğuna dikkati çekti.

Yılmaz, “Yapay zeka bizim işimizde önemli bir rol oynuyor. Tüm dünyada yaptığımız güvenlik işinde olayları, oluş şekilleri, zamanlarını veya engellediğimiz olayları inceleyerek daha risk analizi aşamasında doğru çözümlere ulaşabiliyoruz. Böylece bir kişinin tecrübesine bağımlı kalmanın dışına çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birçok teknoloji lideri gibi Securitas'ın da sistemleri yapabileceklerini insanlardan alarak, daha katma değerli işlere yönlendirme şansı verdiğini belirten Yılmaz, “Biz yapay zekayı, risk analizi ve çözümlenmesinde, personel seçimi, eğitimler, idari personelimizin iş yükünü hafifletmek, anomali tespiti ve önleyici tedbirler, yüz tanıma ve biometrik analiz, Iot ve sensörler de aktif olarak kullanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hizmet sektöründe olduğu gibi güvenlik sektöründe büyük şehirlere doğru bir sirkülasyon sorunu olduğunu vurgulayan Yılmaz şunları kaydetti:

“Doğru personeli doğru işte çalıştırmak bizim için çok önemli. Bu konuda da yapay zekadan destek alıyor, insanların mutluluklarını ve beklentilerini analiz ederek bu problem çözmeye çalışıyoruz. Çalışanlarımızı projelere yönlendirirken yapay zeka analizlerinden yararlanıyoruz. Ayrıca personellerimiz görev aldıkları yerin risklerine göre eğitmemiz gerekiyor.

22 bin kişinin çalıştığı büyük Securitas ailesinde bunu insanların becerisine bırakmak yerine yapay zeka destekli sistemlerle yapıyoruz. Örneğin bir rüzgar santralinde meydana gelen bir olayın başka bir rüzgar santralinde başımıza gelmemesi için diğer santrallerdeki arkadaşlarımıza tazeleme eğitimleri atayabiliyoruz.”

Diğer Haber

Hayat Finans’tan 5 bin liraya kadar nakit iade imkanı

İSTANBUL (AA) - Hayat Finans, ihtiyaç kredisinden (ihtiyaç finansmanı) faydalanan müşterilerine kullanılan kredide 5 bin liraya kadar nakit iade ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk dijital bankası Hayat Finans, şubesiz olmanın get...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir