Anasayfa / Ekonomi / SEDDK Başkanı Eroğlu: Trafik sigortalarında yapısal düzenlemeler Ekim’de gelecek

SEDDK Başkanı Eroğlu: Trafik sigortalarında yapısal düzenlemeler Ekim’de gelecek

CEMRE NUR KARACA

Sigortacılık sektörünün son dönemde ana gündem maddelerinden birisi trafik sigortalarındaki zararlar. SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, trafik branşındaki teknik zararının 2021’de 2 milyarken, bu yılın 2. çeyreğinde 5 milyar TL’ye çıktığını söyledi.

Son dönemde gelen tarifelerdeki düzenlemelerle zararları bir ölçüde önlediklerini söyleyen Eroğlu bu alanda yeni bir çalışma kurulu kurduklarını ve Ekim ayında tahkim davalarında ve tarifelerde düzenlemeye gideceklerini söyledi.

Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bizim alternatif yargı sistemi olarak tahkim sistemimiz var. Orada operasyonel olarak iyileştirilmesi gereken ve sektördeki maliyeti artıran alanlar var. Kişi temelli poliçe çok önemli, şu anda trafik poliçesi işleteni koruyor ve takip ediyor. Ama o aracı işleten ve ruhsat sahibi kullanmayabiliyor. Orada trafik kazası yapan kişiyi takip eden bir sistem kurarsak iyi sürücü-kötü sürücüye göre de fiyatlarsak insanları daha dikkatli araba kullanmaya itebiliriz. Asıl motivasyon kaynağımız bu.

Öte yandan özellikle bu yıl teminatlarda büyük bir artış yaşandı. C segmenti yüzde 100 orta segmentinde ise yüzde 130’lık bir artış oldu. Teminatlarda artışa bağlı olarak tarifelerde uyarlama çalışması yaptık. Çünkü bu alanda zarar oluştuğu için sigorta şirketleri bu zararları öz kaynaklarından ödüyordu. Bu zararı da kısmen karşılamaya çalıştık. Trafik branşında teknik zarar 2 milyar TL iken bu yılın 2. çeyreğinde 5 milyar TL’ye çıktı. Dolayısıyla böyle bir müdahale gereği doğmuştu.

Diğer Haber

AMB’den faiz indirim beklentileri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz patikasına ilişkin tahminler ve bunlara eşlik eden mesajlar ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta faizlerin yüzde 3'ün üzerinde kalacağını öngören yatırımcılar, faiz oranının artık 2024 yılı sonuna kadar yüzde...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir