Anasayfa / Ekonomi / Sığınmacı izlenimleri

Sığınmacı izlenimleri

HEPİMİZİ AYNI KEFEYE KOYMAYIN

Savaşlar sürdükçe göçmenlik hep var olacak bir kavram. 11 yıldır süren Suriye iç savaşının ardından milyonlarca insan Türkiye’ye sığındı, İstanbul’da onlarca göçmen mahallesi oluştu. Türkiye gündeminin ana maddesini oluşturan sığınmacı meselesinin ana aktörlerinin bu tartışmalardan ne kadar etkilendiğini sormak için muhabir arkadaşım İdris Emen ile birlikte göçmen mahallelerinin yolunu tuttuk. Göçmenlerin yoğunlukta olarak yaşadığı Aksaray ve Yusufpaşa, Suriye iç savaşının ardından büyük bir değişime sahne oldu. Arapça yazıların yer aldığı restoranlar, hastaneler, telefon dükkânları, turizm firmaları, döviz büroları derken göçmenlerin artık bu mahallelerde büyük bir ekonomi oluşturduğunu söylemek mümkün.

Aksaray ve Yusufpaşa’da yaşayan tek göçmen grubu Suriyeliler değil. Aynı zamanda Afrika’dan göçen binlerce kişi, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türk cumhuriyetlerinden gelenler de Fatih’i yeni evleri olarak benimsemiş. Dün Hürriyet’te yer alan “Sığınmacılar ne diyor?” manşeti göçmenlerle ilgili hazırladığımız ilk haber değil. Son yıllarda belli aralıklarla Fatih’e giderek göçmen esnafla ve göçmen dernekleriyle çok sayıda röportaj gerçekleştirdim. Son gidişimde fark ettiğim en büyük değişiklik ilçenin her geçen yıl daha da kalabalıklaştığı, nüfusunun arttığı ve burada yaşayan milletlerin çeşitlenmesi. Örneğin kimi sokak Somalilerin, kimi sokak Filistinlilerin yaşadığı bölgeler olarak ayrılmış. Sohbet ettiğimiz göçmenlerin tavrından siyasette yer alan göçmen karşıtı tartışmalardan rahatsız oldukları ve ürktükleri hemen anlaşılıyor. Özellikle esnafta büyük bir korku yaşanıyor. Görüş vermek istemeyen onlarca göçmen esnaf bize kibarca “Konuşmak isteriz, anlatacak çok şey var ama anlatamayız. Biz işimizde gücümüzdeyiz. Kimseyle bir sorunumuz yok” diyor.

BİRBİRLERİNİ UYARIYORLAR

Özellikle fotoğraf vermek istemiyorlar. Esnaf, gazetecilere demeç vermeme konusunda birbirlerini uyarıyor. Göçmenlerin çoğunlukla ülke gündemini yakın olarak takip ettiklerini, yaşanan tartışmalardan haberdar olduklarını söylemek mümkün. Sohbet ettiğimiz tüm göçmenler, “Ülkemizdeki koşullar yüzünden buraya geldik. Burada iş ve hayat kurduk. Her şey yoluna girse elbette ülkemize dönmek isteriz” diyor. Bunun yanı sıra özellikle Suriyelilerin Türkiye’de yarattığı ekonomik canlılığı vurgulayanların sayısı çok fazla. Yaşı genç olan göçmenlerin Türkçeleri Türkler’den farksız. Ticarete atılıp ciddi birikim elde edenler de var üniversiteye gidenler de… Göçmenlerin ortak şikâyetlerinden biri de tüm sığınmacıların aynı kefeye konması. “İyisi de var kötüsü de Türkler hepimizi ‘yardım alan, dilenen insanlar’ olarak görmesin” diyorlar.

İstanbul’un en çok Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ilçelerinden Esenyurt, farklı kıtaların farklı ülkelerinden gelen sığınmacılar için yeni bir başlangıç noktası olmuş. Kendilerine ait mağazaları, kuaförleri, marketleri hatta kargo dükkânları var. Çalışan personeller de göçmenlerden oluşuyor. Bu da göçmenlerin hem kendi kültürlerini yaşamak hem de ekonomik sorunların üstesinden gelmek için aynı bölgelerde yaşamayı tercih ettiklerini gösteriyor. Röportaj sırasında Suriyeli gençlerin neredeyse tamamının Türkçe bildiğini, hatta bazılarının bize tercümanlık yapabilecek seviyede iyi derecede Türkçe konuştuğuna tanık oluyoruz. Yaşlılar ise çok az Türkçe konuşabiliyor. Suriyeli genç sığınmacılar, yaşlılara göre Türkiye’ye daha iyi adapte olmuş.

Ömrünün uzun süresini Suriye’de geçiren ileri yaştaki sığınmacılar, vatanlarına duydukları özlemden dolayı ülkelerine geri dönme fikrine daha sıcak bakıyor. Gençler ise Suriye’ye geri dönme konusunda pek istekli olmadıklarını söylüyor. Her iki tarafın da kendine göre nedenleri var. Örneğin Halep ve Şam’dan gelen gençler, bu iki şehrin hâlâ Esad rejiminin kontrolünde olduğunu, Suriye’ye dönmeleri halinde ya yargılanacaklarını ya da askere alınacaklarını dile getiriyorlar.

Esenyurt’ta görüştüğümüz diğer bir kesim ise ülkelerine geri döndüklerinde hayata sıfırdan başlamaları gerektiğini, bunun da çok zor olduğunu anlatıyor. Suriye’ye geri dönen akrabalarının başta işsizlik olmak üzere birçok sorunla yüzleştiğini söylüyorlar. Hürriyet’e konuşan Abdulmühim Sallah, Suriye’deki arkadaşlarıyla görüştüğünde ülkesinde işsizliğin büyük bir sorun olduğunu bu koşullarda ailesine bakacak bir iş bulmanın imkânsız olduğunu söylemişti. Yine anne -babası Halep’e dönen bir Suriyeli de, “Sık sık annem ve babamla görüşüyorum. Halep’te koşullar çok kötü. Hastane hizmeti alamıyorlar. İşsizlik fazla. Her şey çok pahalı” ifadelerini kullanıyor.

Suriyeli bir işinsanı ise sığınmacılarla ilgili tartışmalara adını vermeden şu yorumu yapıyor: “Bu konuda çok yanlış anlaşılıyoruz. Bu konu tartışılırken Suriye’deki sorunlar göz ardı ediliyor. Biz bu tartışmalar yapılırken Suriye’deki koşulların göz önüne alınmasını istiyoruz.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Mersin’deki 11 kişinin öldüğü kazada otobüs şoförü “tek ve asli kusurlu” sayıldı

Mersin'de 11 kişinin hayatını kaybettiği zincirleme trafik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi heyeti ön raporunda, tutuklu otobüs şoförünün "tek ve asli kusurlu" olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir