Anasayfa / Ekonomi / Şili’de sürpriz faiz artışı

Şili’de sürpriz faiz artışı

Şili Merkez Bankası yüksek enflasyonla mücadele etmek için beklentilerin ötesinde bir faiz artışı kararı aldı.

Banka politika faizini 100 baz puan artışla yüzde 10,75 seviyesine çıkardı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini faizin yüzde 10,50 seviyesine yükseltileceği yönündeydi.

Şili Merkez Bankası Para Politikası Kurulu içinde bir üye 125 baz puan faiz artışı yönünde oy kullanırken, bir diğer üye ise 75 baz puanlık faiz artışını savundu.

Banka beklentilerin ötesinde faiz artışına imza atarken sıkılaşma döngüsünün sona yaklaştığı sinyalini de verdi. Karar metninde mevcut seviyenin ana senaryoda öngörülen maksimum seviye olduğu vurgulandı.

Ülkede enflasyon 28 yılın en yüksek seviyesinde. Ülkedeki yüksek enflasyonun siyasi sonuçları da görülmeye başlandı. Pinochet dönemi anayasasının değiştirilmesi için yapılan referandumda hükümet istediğini alamadı. Politik gözlemciler ülkede yaşanan hayat pahalılığıyla ilgili hükümete yönelen tepkilerin bu sonuçta etkisi olduğu görüşünde.

Diğer Haber

Hayat Finans’tan 5 bin liraya kadar nakit iade imkanı

İSTANBUL (AA) - Hayat Finans, ihtiyaç kredisinden (ihtiyaç finansmanı) faydalanan müşterilerine kullanılan kredide 5 bin liraya kadar nakit iade ediyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin ilk dijital bankası Hayat Finans, şubesiz olmanın get...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir