Anasayfa / Ekonomi / Şi’nin, pandemi sonrası ilk ziyareti Putin’e

Şi’nin, pandemi sonrası ilk ziyareti Putin’e

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, koronavirüs pandemisinin başından beri yapacağı ilk yurtdışı seyahatinde Putin’le görüşecek.

Rusya’nın Ukrayna konusunda Batı’yla yaşadığı gerilim, Tayvan krizi ve küresel ekonomideki yavaşlamaya karşın Şi, çarşamba günü Kazakistan’ı ziyaret edecek.

İkili görüşme Şi’nin nüfuzunu göstermesi için fırsat olarak görülürken Putin’in de, Rusya’nın Asya’ya yakınlaştığının sinyalini vermesini sağlayacağı belirtiliyor.

Yeni yaptırımların arifesinde

Batı’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle Rusya’ya yönelik yeni yaptırım arayışlarına girdiği sırada iki liderin görüşmesi ABD’ye muhalefetlerinin de bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Şi’nin 16 Ekim’deki Komünist Parti kongresinde üçüncü beş yıllık bir dönemi daha kazanarak bir ilke imza atması bekleniyor.

Şi ile Putin en son Şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hemen öncesinde görüşmüş, iki ülke arasında “sınırsız” işbirliği ilan etmişlerdi.

Diğer Haber

AMB’den faiz indirim beklentileri yükseliyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz patikasına ilişkin tahminler ve bunlara eşlik eden mesajlar ön plana çıkmaya başladı. Geçen hafta faizlerin yüzde 3'ün üzerinde kalacağını öngören yatırımcılar, faiz oranının artık 2024 yılı sonuna kadar yüzde...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir