Anasayfa / Ekonomi / Son 2,5 yılda açılan dükkânların yüzde 38’i kapandı

Son 2,5 yılda açılan dükkânların yüzde 38’i kapandı

Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik darboğaz pandemi ile etkisini daha da yakıcı hissettirirken çok sayıda esnafa da kepenk kapattırdı. Ankara’da Ocak 2018 ile Ağustos 2020 dönemleri arasında açılan dükkânların yüzde 38’inin kapısına kilit vuruldu.

Covid-19 salgını ile daha da belirginleşen ekonomik krizin yurttaşa etkisi her geçen gün daha da yıkıcı hale geldi. Yalnızca Ankara’da dört ay içinde bin 540 esnaf kepenk indirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun verileri de vahim tabloyu gözler önüne serdi. Konfederasyonun verilerine göre, ülkede Covid-19 salgınında ilk vakanın tespit edildiği mart ayında 401 esnaf dükkânının kapısına kilit vururken nisan ayında 268, mayıs ayında 322, haziran ayında ise 549 dükkân kapandı. Başkent’te mart-haziran döneminde kapanan iş yeri sayısı bin 540’a ulaştı.

Ticaret Bakanlığı’nın tescil işlemi gerçekleştirilen ve sicilden terkin edilen esnaf sayısına yönelik verileri de Türkiye ekonomisinin içinde olduğu durumu gün yüzüne çıkardı. Bakanlığın, Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Sistemi’nden aldığı verilere göre, Ankara’da 2018 yılı ile 14 Ağustos 2020 toplam 38 bin 375 esnafın tecil işlemi gerçekleştirildi. İki buçuk yıl içinde 38 bin 375 esnafın tecili gerçekleştirilirken 14 bin 138 esnaf ise kepenk kapattı. Ocak 2018-Ağustos 2020 dönemlerinde kapısına kilit vuran esnafın, açılanlara oranı yüzde 38 olarak gerçekleşti.

Verileri BirGün’e değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, iktidarın pandemi döneminde hayata geçirilmesi gereken ekonomik ve sosyal politika önerilerine kulak tıkadığını söyledi. Emir, pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının başlaması ile birlikte esnafın kirasının devlet tarafından ödenmesi teklifi başta olmak üzere çok sayıda teklifleri olduğunu anlatarak, “İktidar bunlar yerine, uçuşlar yasakken uçak biletlerinde indirim yapmak, düşük faizli kredi vermek gibi gülünç önlemleri devreye soktu” dedi.

Çok sayıda esnafın kepenk kapattığını, henüz kapatmayanların ise yapacak başka işleri olmadığı için devam etmeye çabaladığını vurgulayan Emir, “Özellikle küçük esnaf kaderine terk edildi. Esnaf, son derece ağır borçların altına sokuldu. İktidar, esnafın derdine merhem olacak hiçbir paket açıklamadı” diye konuştu.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

MAGNEZYUM OKSIT NEDİR?

Manyezitin 700- 1200oC ısıtılmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.