Anasayfa / enerji / S&P/Yergin: Putin petrolü silah olarak kullanabilir

S&P/Yergin: Putin petrolü silah olarak kullanabilir

Enerji tarihçisi Daniel Yergin’e göre Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımları sıklaştırmasıyla petrol piyasası şiddetli arz sorunları yaşayabilir.

“Vladimir Putin doğalgazı bir silah olarak kullandı” diyen Yergin, “Petrolü silah olarak kullanabilir mi? Tedariki kısıtlamak ve fiyatların yukarı çıktığını görmek onun çıkarına olabilir. Petrol piyasasında panik yaratmak için çok fazla kesintiye gitmenize gerek yok” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı’nın Moskova’ya yeni yaptırımlar getirmesinden bu yana petrol piyasası sıkılaşmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu hamleye Avrupa’ya doğalgaz akışını keserek yanıt vermişti.

Bununla birlikte Putin AB’nin Rus ham petrolünün deniz yoluyla ithalatını 5 Aralık’tan itibaren ve rafine edilmiş ürünleri Şubat ayından itibaren yasaklama planını da eleştirdi. Rusya Devlet Başkanı, Rus petrolünün fiyatlarını sınırlamaya yönelik G-7 önerisini destekleyen hiçbir ülkeye satış yapmayacağını söyledi.

Petrol fiyatları Mart ayında yükselen enflasyon ve merkez bankalarının küresel ekonomiyi yavaşlatmasıyla 14 yılın zirvesinden gerilemişti. Yine de Brent vadeli kontratları bu yıl başına kıyasla hala yüzde 20 üzerinde 94 dolardan işlem görüyor.

S&P Global Başkan Yardımcısı olan Yergin, “Petrol piyasasında 1970’lerden beri bir karmaşa yaşamamıştık. Bu günlerde bunu yaşayabiliriz. Uçurumun kenarında çok fazla ülke var” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haber

Saha EXPO, savunma sanayisi firmaları için iş potansiyeli yaratıyor

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, "Dünyada hiç kimsenin üretemediği teknolojileri ve platformları üreten bir sanayiye sahibiz." dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir