Anasayfa / Ekonomi / Tablo çok vahim…

Tablo çok vahim…

TÜİK’in mart ayı verilerine göre bir ayda işsiz sayısı 153 bin kişi artarak yüzde 11,5’e çıktı. Kadın istihdamında sert düşüş yaşanarak 271 bin kişi azaldı. İşsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı yüzde 3,6’ya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), İşgücü Araştırması sonuçlarını paylaştı. Verilere göre işsizlik mart ayınra arttı. 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı martta bir önceki aya göre 153 bin kişi arttı. İşsizlik oranı ise 0,4 puanlık artışla yüzde 11,5 seviyesine çıktı. Mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı (âtıl işgücü) ise yüzde 22,7 seviyesinde gerçekleşti.

GENÇ İŞSİZLİĞİ ARTIYOR

İstihdam edilenlerin sayısı 2022 yılı martta bir önceki aya göre 59 bin kişi azalarak 29 milyon 956 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puanlık azalış ile yüzde 46,5 oldu. İş gücü 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 96 bin kişi artarak 33 milyon 851 bin kişi oldu. Oranı çok yüksek olan 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,5 puanlık artışla yüzde 21,2 oldu.

KADINLARDA ALARM

DİSK-AR, TÜİK verilerinden yola çıkarak rapor hazırladı. Raporda şu değerlendirme yapıldı:

Mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 356 bin kişi oldu. Pandemi öncesine göre işsiz sayısı 1 milyon 536 bin arttı. TÜİK’e göre Mart 2019’da yüzde 13,9 olan işsizlik Mart 2022’de yüzde 11,5’e düştü. Ancak geniş tanımlı işsizlik yüzde 19,7’den yüzde 22,7’ye yükseldi.

İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı son bir yılda yüzde 36,5 arttı. TÜİK’e göre yüzde 8,4 azaldı. İki verinin bu kadar farklı seyretmesi hayatın olağan akışına aykırı. TÜİK’in yıllık işsizlik verilerinin salgın dönemindeki işten çıkarma yasağı nedeniyle karşılaştırılabilir olmadığını düşünüyoruz.

Mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsizlik oranı erkeklerde yüzde 10,3 iken kadınlarda yüzde 13,9’a yükseldi. Geniş tanımlı işsizlik (âtıl işgücü) erkeklerde yüzde 18,8, kadınlarda ise yaklaşık yüzde 30. İstihdam oranı OECD ülkeleri ortalaması yüzde 68 iken bu oran Türkiye’de yüzde 46,5’tir.

DİSK-AR’ın değerlendirmesinde şu veriler öne çıktı:

•Geniş tanımlı işsiz sayısı: 8,4 milyon
•Geniş tanımlı işsizlik oranı: Yüzde 22,7
•Genç işsiz sayısı: 3 milyon 894 bin kişi
•Geniş tanımlı işsiz sayısı pandemi öncesine göre 1,5 milyon arttı
•İŞKUR’a göre işsiz sayısı 972 bin arttı. TÜİK’e göre 354 bin azaldı.
•Geniş tanımlı kadın işsizliği yüzde 30’a ulaştı.
•İstihdam oranı salgın öncesine göre düştü.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi TÜİK verilerini değerlendirdi. İşsizlik oranlarındaki toplumsal cinsiyet farkı yüzde 3,6’ya yükseldiği belirtilen raporda şu veriler yer aldı: Mevsim etkilerinden arındırılmış kadın ve erkek işsizlik oranları verilmekte. Kadın istihdamında son altı aydaki 623 binlik artış mart ayında sona ermiş, istihdam seviyesi 271 bin azalmıştır. İşsiz sayısında ise bir önceki aya kıyasla 25 bin artış gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler ışığında kadın işsizlik oranı 0,5 yüzde puanlık artışla yüzde 13,9’a yükselmiştir. Martta erkek istihdamı 212 bin artarken işsiz sayısı da 129 bin kişi artmış, erkek işsizlik oranı yüzde 9,9’dan yüzde 10,3’e yükselmiştir. Kadın istihdam oranı bir önceki aya kıyasla ciddi bir düşüş göstererek yüzde 29,0 ile Ekim 2021 seviyesine gerilemiştir. Kadın istihdam oranı pandemi öncesi seviyesinin 1,4 yüzde puan üzerinde.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değil. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecek” dedi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklamada TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranlarına dikkat çekti. Balık, TÜİK’in nisan ayı işsizlik rakamlarına göre geçen aya oranla yüzde 0,4 artarak yüzde 11,5 olarak, geniş tanımlı işsizlik oranını ise yüzde 22,7 olarak açıkladığını anımsatarak şunları kaydetti: Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AKP iktidarı, hangi adımları atarsa atsın, rakamları ne kadara değiştirirse değiştirsin yaşanan işsizlik ve enflasyon kontrol edilemez bir hal almıştır. Ağırlaşan ekonomik kriz süreci, emekçiler ve aileleri açısından ağır koşulları barındırmakta. AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecek.

İşsizlik, ülkenin en kritik sorunlarından biri olmayı sürdürüyor. TÜİK’in mart ayı raporuna göre işsizlik oranı 0.4 puan işsiz sayısı ise 153 bin kişi arttı. DİSK-AR ise geniş tanımlı işsiz sayısının 8,4 milyona ulaştığına dikkat çekti.

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Ankutsan Adana’da yeni fabrikasının üretim rekorunu kutladı

- Ankutsan Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Kesgi: - "Bu fabrika aslında her şeyin ilkinin yaşandığı, her şeyin ilkini yaptığımız, bizi de gururlandıran çok müthiş bir fabrika oldu. İnşallah hedefimiz günlük 1000 tonu yapacağız"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir