Anasayfa / Ekonomi / TCDD’den son 5 yılda toplam 11,7 milyar TL zarar

TCDD’den son 5 yılda toplam 11,7 milyar TL zarar

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün (TCDD) 2019’da dönem zararı 2 milyar 547 milyon TL oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı kamu işletmeleri raporları verilerine göre, TCDD’nin toplam zararı son 5 yılda 11,7 milyar TL’ye, son 10 yılda 17,3 milyar TL’ye ulaştı.

TCDD’nin gelirleri 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 34,4 artışla 1 milyar 183 milyon TL’ye yükselirken, satışların maliyeti yüzde 21,1 artışla 2 milyar 831 milyon TL oldu. 853 milyon TL’lik de faaliyet gideri eklendiğinde, TCDD’nin 2019 yılı faaliyet zararı 2 milyar 503 milyon TL’ye ulaştı.

Kurumun 2019 yılı finansman gideri ise 341 milyon TL olarak açıklandı.

TCDD’nin toplam borcu da 6,5 milyar TL’den 7,3 milyar TL’ye yükseldi.

Kuruluşun personeli sayısı 2019’da bir önceki yıla göre 240 düşüşle 14 bin 23 oldu.

TCDD’nin yatırım harcamalarını ve zararlarını karşılamak üzere merkezi yönetim bütçesinden 2019’da aktarılan para 10,6 milyar TL’ye ulaştı.

Bu kapsamda TCDD’ye bütçeden aktarılan kaynak son 5 yılda 39,7 milyar TL’ye, son 10 yılda 60,7 milyar TL oldu.

Kuruluşun 2019’da yatırım harcamaları 6,4 milyar TL oldu. Yatırım harcamalarının toplamı son 5 yılda 27,8 milyar TL’ye, son 10 yılda 42,6 milyar TL’ye ulaştı.

6461 sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleşmesi Hakkında Kanunun 5. maddesi kapsamındaki yatırımların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca finanse edilmesi hükmü, 17/1/2019 tarihli ve 7161 sayılı Kanunun 62’nci maddesiyle değiştirilerek, bu madde kapsamındaki yatırımların finansmanı Hazine ve Maliye Bakanlığına devredilmişti.

Böylelikle kuruluşun yatırımlarının ve yatırım harici finansman ihtiyacının karşılanması amacıyla düzenli olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden Kuruluşa kaynak transferi yapılıyor.

Bu anlamda TCDD, toplam KİT sistemi içerisinde 2019 yılında da en çok transfer yapılan kuruluş olma özelliğini sürdürdü.

TCDD’nin, 2019 yılı sonu itibarıyla, 9.194 km konvansiyonel ana hat ve 2.396 km tali hat olmak üzere toplam 11.590 km konvansiyonel hat, 1.213 km Yüksek Hızlı Tren hattı ile toplam 12.803 km’lik demiryolu hattı bulunuyor.

Söz konusu ana hatların 5.753 km’si elektrikli, 6.382 km’si sinyalli. Toplam yol uzunluğu içerisindeki elektrikli ve sinyalli hat oranları sırasıyla %45 ve %50.

24/04/2013 tarih ve 6461 sayılı “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun” ile TCDD, “demiryolu altyapı işletmecisi” olarak yeniden yapılandırıldı.

TCDD, bu yıl başında yaptığı açıklamada “TCDD Taşımacılık AŞ’nin bu yıl sonunda kamu hizmeti yükümlülüğü sona erecek, söz konusu hizmet 2021 yılı itibarıyla açık ihale usulüyle ihale edilerek ihaleyi kazanan demiryolu tren işletmecisi tarafından yerine getirilecektir” denmişti.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Bakır Tozu Kullanım Alanları

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır, Bakır tozu başlıca Sinter bronz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.