Anasayfa / Ekonomi / Tesla,Teksas’ta lityum rafinerisi kurmayı planlıyor

Tesla,Teksas’ta lityum rafinerisi kurmayı planlıyor

Teksas Denetleme Ofisi’ne yapılan başvuru belgesine göre, Tesla tesisin “lityum hidroksit pil sınıfı” geliştirmeye odaklanacağını ve “Kuzey Amerika’da türünün ilk örneği” olacağını belirtti.

Şirket, ham cevheri işleyip pil üretimi için kullanılabilir bir aşamaya getirdikten sonra lityum hidroksiti çeşitli Tesla pil üretim fabrikalarına göndermeyi planlıyor.

Nisan ayında Tesla CEO’su Elon Musk, metalin maliyeti “çılgın seviyelere çıktığı” için şirketin lityum rafinerisine girmesi gerekebileceğini söylemişti.

Benchmark Mineral Intelligence’ın izleme endeksine göre, lityum fiyatı bu yıl yüzde 120 arttı.

Tesla’nın bu hamlesi, lityum ve pil üretiminin arzını çeşitlendirme girişimi olarak değerlendiriliyor.

Çin, dünyadaki lityum işleme ve rafinelerinin yarısından fazlasını kontrol ediyor.

Şirket, Tesla’nın başvurusu onaylanırsa inşaatın 2022’nin dördüncü çeyreğinde başlayabileceğini söyledi. Proje, 2024’ün dördüncü çeyreğine kadar “ticari operasyonlara” ulaşacak.

Tesla, hala bu projenin fizibilitesini değerlendirdiğini ve “sadece çok ön geliştirme faaliyetlerinin başladığını belirtti.

Musk’ın firması, projenin “Körfez Kıyısı nakliye kanalına erişimi olan herhangi bir yerde” bulunabileceğini söyledi.

Lityum, akıllı telefonlardan elektrikli arabalara kadar her şeye giren piller için kritik bir metal olarak dikkat çekiyor.

Diğer Haber

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edildi

Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye önergesi Plan Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Böylece tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir