Anasayfa / Ekonomi / TİM/Gültepe: Kurun maliyetleri tolere edebileceği seviyede olması gerekiyor

TİM/Gültepe: Kurun maliyetleri tolere edebileceği seviyede olması gerekiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracat rakamlarının beklediklerinden biraz daha düşük geldiğini ancak dünya ekonomisinin durumu göz önünde alındığında ihracatta artış olmasının da memnun edici olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’ye konuşan Gültepe, “Ekim ayı içerisinde 21,7 milyar dolara yakın ihracat yaptık. Yüzde 3’e yakın bir artış var. Son 2 aya kadar hep çift rakamlı artışlar sağlamıştık. Artışların tek rakamlı olması bizi üzüyor. Buna karşın dünya ekonomisinin resesyona girdiği, alışverişin yapılmadığı bir noktada artış olması güzel” diye konuştu.

Almanya, Irak ve ABD’nin yine en fazla ihracat yapılan ülkeler içerisinde olduğunu belirten Gültepe, hububat ve savunma sektöründeki artışların normal artışların üzerinde seyretmesinin sevindirici olduğunu belirtti.

Gültepe, “3-4 farklı olumsuzluğu birlikte yaşıyoruz. Bir tarafta savaş, bir tarafta resesyon, bir tarafta parite var. Sadece Ekim ayında pariteden dolayı kaybımız 1,5 milyar, 10 aydaki kaybımız ise 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşiyor. Umudumuz paritenin tekrar 1,12 seviyelerine çıkması yönünde.

Türkiye’nin girdi maliyetlerini tolere edebileceği bir kur sistemine ihtiyacı var. Kurun da bu noktada enflasyon oranında artması gerekiyor. Son 2 ayda bir farklılık olmazsa 250 milyar doların üzerinde ihracatla 2022’yi kapatacağımızı öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

KAGİDER/Erdem: Türkiye’de kadınların yüzde 70’i işgücünün dışında

Sabancı Üniversitesi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) iş birliği ile hazırlanan "Türkiye’de Kadınların İşgücüne Katılımı" raporunda, kadınların istihdam edildikleri işlerin nitelik ve beceri taleplerine bakıldığında son on yılda...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir