Anasayfa / Ekonomi / Türkiye ve Rusya alternatif tahıl ihracatını görüştü

Türkiye ve Rusya alternatif tahıl ihracatını görüştü

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, Bakan Fidan ve Rus mevkidaşı Lavrov telefonda görüştü.

Görüşmede, İstanbul Tahıl Anlaşması çerçevesindeki son gelişmeler ve orman yangınlarında kullanılmak üzere Rusya’dan büyük gövdeli yangın uçağı temin edilmesi hususu ele alındı.

Interfax haber ajansı ise Bakan ve Fidan ve mevkidaşı Lavrov’un alternatif tahıl ihracatı yollarını görüştüğünü duyurdu.

33 milyon tondan fazla tahılın dünyanın çeşitli bölgelerine ulaşmasını sağlayan anlaşma, Rusya’nın anlaşma tarihini uzatmak istememesi üzerine sona ermişti.

Konu ile ilgili Avrupa üyesi ülkelerden ve ABD’den sert tepki ve eleştiriler gelirken, Körfez turu öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sona eren tahıl koridoru konusunda “Rusya Devlet Başkanı Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum” demiş, gerekirse Ağustos’tan önce de telefonla Putin ile bu konuyu konuşabileceğini dile getirmişti.

22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle imzalanan anlaşma 17 Temmuz tarihi itibariyle sona ermişti.

Kremlin: Rusya’sız tahıl koridorundaki riskleri kim alacak bilmiyoruz

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın bulunmadığı tahıl koridorunda riskler olacağını belirterek, “Burada hangi ülkelerin bu riskleri almaya ne ölçüde hazır olduğunu söylemeye hazır değiliz” dedi.

Peskov, gazetecilere Ukrayna’nın “Rusya olmadan tahıl koridorunu sürdürme girişimi” hususunda açıklamalarda bulundu.

Bu konunun Rus ordusu tarafından yorumlanması gerektiğine dikkat çeken Peskov, “Doğrudan muharebe alanına yakın bir bölgeden bahsediyoruz. Uygun garantiler olmadan orada belirli riskler doğacaktır. Bu nedenle Rusya olmadan bir şeyler formüle edilecekse, bu riskler dikkate alınmalıdır. Burada hangi ülkelerin bu riskleri almaya ne ölçüde hazır olduğunu söylemeye hazır değiliz” diye konuştu.

Peskov, bu bölgenin tahıl anlaşmasının uygulanması için kullanılmasının her halükarda riskli olduğunu belirterek, “Bu bölgenin Kiev rejimi tarafından askeri amaçlarla kullanıldığı çok açık. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir husustur” ifadesini kullandı.

Tahıl anlaşmasının şartlarının uygulanmamasına rağmen Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayan Peskov, anlaşmanın imzalanmasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in rolünü ve Avrupa ülkelerini üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye ikna etme çabalarını çok takdir ettiklerini söyledi.

“Rusya, az gelişmiş ülkelere tahıl yardımını sürdürecek”

Tahıl anlaşmasından sonra Ukrayna tahıl arzının yerine Rusya’nın az gelişmiş ülkelere yardımını sürdüreceğini dile getiren Peskov, “Elbette Rusya bu hususta pozisyonunu koruyor. Maalesef oldukça küçük miktarlardan bahsediyoruz çünkü Afrika’daki en yoksul ülkeler tahıl anlaşmasından herkese göre en az payı aldı” şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın durdurulduğunu belirterek, ilgili şartlar uygulandığında Rusya’nın anlaşmaya geri döneceğini bildirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da söz konusu anlaşmaya, Batı’nın Rus gıda ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi halinde döneceklerini açıklamıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye ile Birleşmiş Milletlere (BM) Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı Rusya’sız sürdürme teklifini içeren mektup gönderdiğini belirterek, “Ukrayna, BM ve Türkiye, birlikte gıda koridorunun çalışmasını ve gemilerin denetlenmesini sağlayabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Diğer Haber

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,46 yükselişle 9.139,11 puandan başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir