Anasayfa / Ayın Konusu / Türkiye yolsuzlukta tarihindeki en düşük sırada!

Türkiye yolsuzlukta tarihindeki en düşük sırada!

Uluslararası Şeffaflık Örgütü 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ne göre Türkiye, geçen yıla göre 2 puan kaybederek 91’inci sıraya düştü.

Türkiye’nin bu hızlı düşüşünün temel nedenleri arasında; “gücün, otoriter rejimlere benzer bir yoğunluk ile yürütme erkinde ve tek elde toplanması, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerine yönelik ihlaller” sıralandı. Uluslararası Şeffaflık Derneği Başkanı E. Oya Özarslan “Ülkemiz, böylece ülke tarihindeki en düşük sırayı almış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Yolsuzlukla mücadele eden Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2019 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’ni açıkladı. 180 ülkenin değerlendirildiği endekste, Türkiye 39 puan alarak 91’inci sıraya geriledi.

İstanbul’da bulunan Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, geçen yıla göre 2 puan daha kaybeden Türkiye, sıralamada bir yıl içinde 13 basamak geriye düştü. 2013 -2019 yılları arasında en çok düşüş yaşayan 3 ülkeden biri olan Türkiye, bu sürede 11 puan kaybederek 38 sıra geriledi.

Diğer Haber

Doğuş’tan E-ticaret sitesi n11 için satış kararı

N11, Güney Koreli SK Holding Co. ve Doğuş Holding A.Ş. tarafından halka açılmayı düşünülüyor.Ticaret Bakanlığı’nın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir