Anasayfa / Ekonomi / Türkiye’nin savunma sanayisinde kullanılacak aküler Çankırı’da üretilecek

Türkiye’nin savunma sanayisinde kullanılacak aküler Çankırı’da üretilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Kaynak Verimliliği ve Yönetim Danışmanlığı Teknik Destek Programı çerçevesinde akü üretimi yapan AKO Akü Fabrikasına Enerji Verimliliği Saha Etüt Danışmanlığı ve Yenilenebilir Enerji (GES) Danışmanlığı hizmeti verildi.

Söz konusu danışmanlık faaliyetleriyle işletmenin üretim yaptığı fabrikada bir Güneş Enerjisi Santrali (GES) ve Merkezi Kontrol ve Veri Toplama Sistemi- (Supervisory Control And Data Acquisition) (SCADA) kurulabilmesi için gerekli teknik rapor altyapısı oluşturuldu.

KUZKA tarafından sağlanan teknik destek sonucunda projeleri yatırım programına alan firma, projeyi kendi öz kaynaklarıyla finanse ederek yatırım süreçlerini tamamladı. Bu çerçevede faaliyete geçirilen 3,750 kilowatt kurulu gücündeki Güneş Enerjisi Santralinin (GES) fabrikanın enerji tüketiminin yüzde 19’unu karşılayacak. Ürettiği enerjiyle işletmeye yıllık 7 milyon lira katkı sağlayacak güneş enerji santrali yatırımının geri dönüş süresi ise 3,5 yıl olarak hesaplanıyor.

Fabrikada faaliyete geçirilen SCADA sistemiyle de üretim tesisinden, akım, gerilim, güç, sıcaklık, enerji vb. analitik verilerin toplanması, yönetilmesi, raporlanması, sanallaştırılması, kontrol edilmesi ile cihazların arızalarının tespiti, çalışma ve verimlilik seviyelerinin anlık olarak uzaktan takip edilebilmesi mümkün hale getirildi. Enerji kalite analizörlerinden ve enerjiyi kontrol eden diğer ekipmanlardan enerji kalitesi verileri alınarak bir veri tabanı içerisinde saklanması sağlandı.

Firmaya sağlanan destek konusunda bilgi veren KUZKA Çankırı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mahmut Oral Taşcı, kaynak verimliliği teması çerçevesinde firmaya sağlanan danışmanlık desteğiyle, fabrikada güneş enerjisi santrali kurulumu ve makinelerin uzaktan kontrolünün sağlanması amacıyla SCADA Sistemi kurulmasına yönelik altyapı oluşturulması ve raporlamaların hazırlanmasına teknik destek sağladığını söyledi.

Taşcı, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 2020 ve 2021 yıllarını kaynak verimliliği teması olarak belirlenmişti. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı olarak bu çerçevede 2020 ve 2021 yılları içerisinde bir dizi faaliyet gerçekleştirdik. 2021 yılında özel sektörün kaynak verimliliği konusunda farkındalığını artırmak ve katma değerli sonuçlar elde etmeyi hedefledik. Bu amaçla Ajansımız hem özel sektöre hem de kamu kurumlarına yönelik teknik destek programları tasarladı. Bu çerçevede Ajans olarak şu anda bulunduğumuz fabrikada güneş enerjisi santrali kurulumu ve makinelerin uzaktan kontrolünün sağlanması amacıyla SCADA Sistemi kurulmasına yönelik altyapı oluşturulması ve raporlamaların hazırlanmasına teknik destek sağladık.

Verdiğimiz teknik destekle kurulacak olan GES sisteminde “hangi teknolojinin kullanılması gerektiği, nasıl bir alt yapı oluşturulması gerektiği, kurulumun yaklaşık maliyeti, çatılara kurulacak panellerin hangi açıyla yerleştirilmesi gerektiği” gibi teknik konularda sağlanan danışmanlık sonrasında işletmemiz hem güneş enerji santrali kurulumunu hem de fabrika içerisindeki makinelerin uzaktan kontrol edilmesini sağlayacak bir sistem geliştirmiştir. Şu an için fabrikamızda 3,75 kilowaat bir güneş enerjisi sistemi kurulumu gerçekleştirilmiş olup bu da fabrika enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini karşılayacak şekilde fiziksel altyapı geliştirilmesine katkı sağlanmıştır”

Kurdukları güneş enerjisi panelleriyle fabrikanın yaklaşık yüzde 20 elektrik ihtiyacını karşılayacaklarını söyleyen AKO Akü Mühendislik ve AR-GE Müdürü Makine Mühendisi Yıldırım Eydemir, “AKO Akü firmamız, yatırımları sürekli ve hızlı büyüme ekseninde yapan bir firmadır. Bu çerçevede artan enerji maliyetlerinden dolayı güneş enerjisi üzerine de verimli enerji çalışmamız vardı. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın vermiş olduğu bilgi doğrultusunda, projemizi daha da hızlandırmak üzere bize danışmanlık desteğinden bahsedildi. Biz de bu projeyi hayata geçirmek üzere görüştük ve projemizi başlattık. Proje sürecinde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın teknik desteği çerçevesinde güneş enerjisi ve enerji verimliliği projemizde şu an itibarıyla yatırımı tamamlamış durumdayız. Öncelikle danışmanlık hizmeti için KUZKA’ya teşekkür ederiz. Danışmanlık çerçevesinde şirketimizde güneş enerjisi yatırımının başlatılması için danışmanlık hizmeti satın alındı. Bu danışmanlık çerçevesinde fabrikanın bütün enerji kaynakları incelendi, enerji verimlilikleri üzerine çalışmalar yapıldı ve bir yazılım geliştirildi. Güneş enerjisi santralinin kurulumu için gerekli kriterlerin raporu çıkarıldı ve ihaleye çıkıldı. İhale çerçevesinde de 3,75 kilowaat ve 3,1 kilowaat gücünde bir güneş enerjisi santrali kurulması planlandı. Fabrikamızda 1,7 milyon dolar civarında bir yatırımla bu yatırımı tamamlamış durumdayız. Güneş enerjisi santralimiz 1 ay önce çalışmaya başladı. Şu an itibarıyla güneş enerjisi santralimiz fabrikanın yaklaşık yüzde 19-20’lik enerji yükünü karşılamaktadır. Bu yatırımın da yaklaşık 3 yıl çerçevesinde geri döneceğini hesap ediyoruz” dedi.

Firma olarak 86 farklı ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Eydemir, “Şu anda üretimimizin yaklaşık yüzde 70’ini ihraç etmekteyiz. Hedefimiz yüzde 90 civarında ihracat yapan bir firma haline gelmek. Bu şekilde de çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bu çerçevede büyüyen pazar ve hedeflerimiz doğrultusunda şu an yeni yatırımla fabrikamızın kapasitesini artırıyoruz. Bu sene itibarıyla yıllık üretim kapasitemizi 3,5 milyondan, yaklaşık 5 milyona çıkarmış olacağız. Fabrikada makine kurulumları da temmuz ve ağustos ayları itibarıyla tamamlandıktan sonra, fabrikamızın son çeyrekte yıllık üretim kapasitesi 5 milyon kapasiteye çıkmış olacaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin savunma sanayisinde kullanılacak olan akülerin Çankırı’da üretileceğine dikkat çeken Eydemir, “AR-GE birimimiz yeni ürünler için çalışmalarına devam ediyor. Öncelikle Nautilus aküsü D-7 tipi diye tabir ettiğimiz savunma sanayisinde kullanılacak olan araçlar üzerinde çalışmalarımız var. Bunlar, Türkiye’de savuma sistemlerinde, zırhlı araçlarda ve dünyadaki diğer orduların kullanıldığı akülerdir. Şu an için akülerin prototip aşaması bitmiş ve seri üretime başlama sürecindeyiz. Bu sene itibarıyla seri üretime başlayacağız. Önceliğimiz, Türkiye savunma sanayisine ve Türk ordusuna bu aküleri sağlamaktır. Daha sonra yurt dışındaki diğer ülkeler ve ordular için de bu akülerimizi pazara sunmak hedefimizdir” şeklinde konuştu.

GAZ BETON ÜRETİMİ VE ALÜMİNYUM PASTA 

GAZ BETON ÜRETİMİ için,dolgu maddesi olarak silis kumu ve kireç kullanılır. Ayrıca bağlayıcı olarak alçı ve beyaz çimento kullanılırken, gaz betonu kabartmak ve gözenek oluşturmak içinse Pars alüminyum tozu ve Pars alüminyum pasta kullanılır. Birde bunu harç haline getirmek için bir miktar su eklenir. Gaz beton üretimi, tamamen teknik bir konudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Üretiminde Kullanılan Hammaddeler
  • Kuvarsit
  • Çimento
  • Kireç ve alçıtaşıdır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Gaz Beton, Gözenek Oluşturucular

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum toz, tehlikeli ve ithal bir malzemedir.Ülkemizde bir çok firma bu tozun kullanımını bırakmıştır. Diğer alüminyum tozlarından farkı aktif özelliğinin fazla oluşudur.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars Alüminyum pasta,
Pars alüminyumdan farkı su bazlı oluşu ve yarı katı yarı pasta formunda tehlikesiz oluşu kullanım sebebi olmaktadır.

EN UYGUN FİYATLARLA DMRSÜREN KİMYA’DA

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,dermag deri tabaklama,deri kimyasalları,nanotozlar,pars alüminyum pasta,ferro alaşım tozları,nanomikron tozlar,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

Diğer Haber

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi tek haneye indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020'den bu yana ilk kez faizi tek haneye indirdi. Karar metninde ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.