Anasayfa / Sektör Firmaları / “Ulaştırma esnaf odaları başkanlarından kontak kapatma talebi geldi”

“Ulaştırma esnaf odaları başkanlarından kontak kapatma talebi geldi”

Bloomberg HT’ye konuk olan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSTESOB) Başkanı Günhan Sinar, akaryakıttaki ücret artışının okul ve personel servislerine yansımasını değerlendirdi.

Sinar, ana gider kalemlerinin akaryakıt olması sebebiyle akaryakıtta yaşanan zamlardan en çok etkilenen esnaf gruplarından biri olduklarını belirtti.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışın ardından okul servislerinin ücretleri hakkında değerlendirmede bulunan Sinar, yüzde 82 oranında bir artış taleplerinin olduğunu söyledi. Bu konuya ilişkin olarak ayın 20’sinde bir alt komisyon olacağını ve 27’sinde de karar alınacağını açıklayan Sinar, şu an en yakın mesafe için istenen ücretin 792 TL olduğunu ve bu ücretin 1441 TL’ye çıkarılmasını istediklerini belirtti.

Personel servislerine de değinen Sinar, tavsiye edilen ücretin açılış için 1000 TL, her kilometre için ise 13 TL olduğunu söyledi.

“ÖTV artışları ticari araç sürücülerine yansıtılmamalı”

Sinar, maliyetlerin artmasından dolayı sektörün olumsuz etkilendiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Biz zaten ticari araç sahipleri ve taşıma sektöründe olan esnaflar olarak, dolaylı ve dolaysız birçok vergi veriyoruz. Bu sebepten akaryakıttaki ÖTV artışlarının bizim gibi ticari araç sürücülerine yansıtılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

İstanbul’daki bütün ulaşım sektörü olarak bugün bir toplantı yaptık. Oda başkanlarından orada ciddi olarak bir kontak kapatma talebi geldi. Kontak kapatmayı yanlış anlamayın, bu bir protesto değil ama bu şartlarda çalışacak imkânımız kalmadı. Yakıt, yedek parça ve vergi giderlerinin altından kalkacak imkân kalmadı.”

Diğer Haber

Novo Nordisk öncülüğünde “Bu İş Sandığından Büyük” kampanyası başlatılıyor

- Kampanya ile toplumun obezite hastalığı konusunda bilinçlendirilmesi ve hekim-hasta işbirliğinin öneminin vurgulanması amaçlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir