Anasayfa / Ekonomi / Uluslararası Af Örgütüne göre Fransa’da “Filistinlilerle dayanışma ifadeleri” kısıtlanıyor

Uluslararası Af Örgütüne göre Fransa’da “Filistinlilerle dayanışma ifadeleri” kısıtlanıyor

PARIS (AA) – Uluslararası Af Örgütünün Fransa şubesinin X hesabından yapılan açıklamada, Fransa’da yasaklanan veya iptal edilen kamuya açık etkinlikler ve “terör propagandası” suçlamaları nedeniyle İsrail’i eleştirmenin zorlaştığı kaydedildi.

Fransa’da son haftalarda Filistinlilerle dayanışma ifadelerine kısıtlamalar getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, Af Örgütünün, bu ülkede “terör propagandası” nedeniyle yapılan adli takiplerden endişeli olduğu aktarıldı.

Açıklamada, Fransız makamlarının bu ay Lille kentinde Özgür Filistin Derneğinin organize etmesi beklenen Filistin konulu konferansı yasakladığı hatırlatılarak, “Terör propagandası suçlaması, Filistinlilerle olan barışçıl dayanışmayı susturmak için çok sık kullanılıyor.” değerlendirmesine yer verildi.

Filistin’e verdiği destekle bilinen Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi Milletvekili Mathilde Panot, “terör propagandası” suçlamasıyla ifadeye çağrıldığını duyurmuştu.

Panot, hiçbir korkutmanın kendilerini Filistin halkına yapılan soykırımı protesto etmekten alıkoyamayacağını vurgulamıştı.

Muhabir: Esra Taşkın

Diğer Haber

Karsan’a uluslararası alandan üç ödül birden

- Karsan, Avrupa'nın En İyi e-Mobilite Öncü Şirketi, Avrupa'nın En Yenilikçi Otobüs Üreticisi ve Avrupa'nın En İyi Elektrikli Ticari Araç İhracatçısı seçildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir