Anasayfa / Ekonomi / Üretmesi dert satması dert

Üretmesi dert satması dert

Bugün Dünya Çiftçiler Günü. Çiftçiler günü dünyada neoliberal politikaların hâkim olmaya başladığı 1984 yılında kurulan Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş günü nedeniyle her yıl 14 Mayıs’ta kutlanıyor. Ancak küçük çiftçiler, federasyonun tarım şirketlerini de içinde barındıran, büyük gıda şirketlerinin yönettiği bir organizasyon olması nedeniyle “Küçük çiftçilerin kendilerini yok etmeye çalışan şirketlerle birlikte kutlayacak günleri yoktur” diyerek tepki gösteriyor.

Ülkede uygulanan tarım politikalarında bir yanda şirketler, diğer yanda ise kazanmayan, mesleklerini ve topraklarını kaybeden, sözleşmelerle şirketlere bağlanan, tohumları yasaklanan küçük çiftçiler bulunuyor.

Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise yaptığı açıklamada ülkede çiftçilerin tarlalarına gübre atmakta ve ürettiklerini değerinde satmakta zorlandığını söyleyerek kutlanacak bir gün olmadığını vurguladı.

Yalnız gübrenin değil, benzinin, mazotun, elektriğin, suyun fiyatına her geçen gün yeni zamlar geldiğini belirten Demirtaş, “Çiftçiler üretimden çekilirken ekilmeyen topraklar geri döndürülemez biçimde ekilebilir niteliğini kaybediyor ya da betona gömülüyor. Bir zamanlar kendine yeterli olmakla övünen ülkemizde, artık birkaç ürün dışında tüm ürünlerde ithalata bağımlılık artıyor” dedi.

Bu duruma “üretmezlerse üretmesinler, dışarıdan daha ucuza alırız” anlayışının, devletin yıllar boyu geliştirdiği tarımsal işletmeleri yok pahasına satan ya da kapatan politikaların sebep olduğunu kaydeden Demirtaş, 2000’li yılların başlarında 2 milyar TL civarında olan çiftçi borcunun günümüzde 185 milyar liraya ulaştığına dikkat çekti.

Üretim planlaması olmadığına dikkat çeken Demirtaş, “Çiftçi ne ekeceğini şaşırmış durumda. Tam hasat döneminde fiyat açıklanacağı sırada ‘sıfır gümrüklü ithalat’ın önünün açılması korkusu çiftçinin üretim yapmasını engelliyor. Üretilen ürünün alım garantisi yok. Üretim planı olmadığı için çiftçi hangi ürünü ekeceğini bilemiyor” dedi.

Sinoplu çiftçi Emrah Ünal, ise “Devletin artık buna bir el atması gerekiyor” diyerek gübre fiyatlarına tepki gösterdi: “800 lira gübre ne demek? Bir çiftçinin en zor günlerini yaşıyoruz.”

Maliyetlerin aşırı arttığını söyleyen Ünal “Son dönemlerde artan maliyetler bizi olumsuz etkiledi. Ben geçen sene 20-25 bin liralık ilaç aldım. Bu sene 42 bin liralık aldım. Fiyat arttı, yarı yarıya. Umudumuz var, devlet de biraz el atarsa. Herkes bekliyor” dedi.

Çiftçi Sen yaptığı açıklamada küçük çiftçilerin mücadele gününün 17 Nisan olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: “1996 yılının 17 Nisan‘ında Brezilya Topraksız İşçileri’nin üyeleri toprağa erişmek, tarım reformu yapmak için verdikleri meşru mücadele sırasında Eldorado dos Caracaj’da şirket ve devletin güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğramış, 19 MST üyesi acımasızca katledilmiştir. Bu nedenle küçük çiftçilerin küresel örgütü La Via Campesina 17 Nisan’ı Çiftçi Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Endüstriyel gıda sisteminin bir parçası olan ve çiftçiyi üretim yapamaz hale getirenlerin ortaya attıkları bir gün çiftçilerin günü olamaz.”

PARS AHIR VE KÜMES DEZENFEKTAN TOZU

Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa Pars dezenfektan tozu ıslak zemine atılarak uygulanır Pars dezenfektan tozu suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. kuru zemine atılacak olursa suyla reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

 Pars  suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ahır içinde hayvan yokken ve uzun etkili
dezenfeksiyon yapılacaksa sönmemiş Pars ıslak zemine atılarak uygulanır. Çünkü, ahır yüzeyine toz olarak uygulandığında Pars hayvan varsa çıkan havadan, solunum
hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle suda seyreltilerek veya ıslak zemine uygulanması ve içeride hayvan yoksa yüksek düzey ve miktarda uygulanması tavsiye edilir. Çünkü Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı üretir ve serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürerek dezenfeksiyon sağlamış olur. Eğer kuru zemine Pars atılacak olursa suyla
reaksiyon olmayacağı için ısı çıkmaz ve dezenfeksiyon işlemi gerçekleşmez.

1. Ahır içindeki dışkı ve kaba pisliklerin temizlenmesi
2. Ahır zeminin ıslatılması
3. Pars ın ahır zeminine serpilmesi
4. 10 dk sonra ahır içindeki kirecin ıslanıp ıslanmadığı kontrol edilir.
5. kuru yer varsa hortum yardımı ile kirecin üzerine incecik su püskürtülerek ıslatılır
Pars suyla temasa geçtiğinde yüksek ısı ürettiği için serpildiği ortamdaki mikrop ve asalakları öldürür ve dezenfeksiyon sağlanmış olur. Eğer zemine sönmüş toz kireç atılacak olursa bu etkisini gösteremez.
Pars ın antimikrobiyal activitesi ıslak çevrede hidroksil iyonları salması ile ilgilidir. Hidroksil iyonları birçok biyomolekülle reaksiyona girme özeliğinde olan oldukça yüksek okside edici serbest radikaldir
Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜRENKİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

www.kauçukdergisi.com

Diğer Haber

Karsan’a uluslararası alandan üç ödül birden

- Karsan, Avrupa'nın En İyi e-Mobilite Öncü Şirketi, Avrupa'nın En Yenilikçi Otobüs Üreticisi ve Avrupa'nın En İyi Elektrikli Ticari Araç İhracatçısı seçildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir