Anasayfa / Sektör Firmaları / Volvo Car: 2030 yılında tamamen elektrikli araç satacağız

Volvo Car: 2030 yılında tamamen elektrikli araç satacağız

Bloomberg HT’ye konuk olan Volvo Car Turkey Genel Müdürü Magnus Boman, otomotiv sektöründeki gelecek dönem trendleri değerlendirdi.

Boman, bu yıl otomotiv sektörünün iki bölüme ayrıldığını belirttiği konuşmasında, Türkiye’de seçim öncesinde daha farklı bir piyasa olduğunu, seçim sonrası ise faiz artışları ile ekonominin farklı bir yöne doğru evrildiğini kaydetti. Seçim sonrası borçlanma maliyetlerinin arttığını söyleyen Boman, “Artık piyasada talep ve arz tarafı daha dengeli. Rekor bir yılı geride bırakacağız gibi duruyor” dedi.

Otomotiv sektöründe çip tedarikinde yaşanan sorunların çözüldüğünü kaydeden Boman, “Sektördeki sorunları gelecek yıl yaşamayacağız gibi duruyor.” ifadelerini kullandı.

2024 özelinde sektörde bir düşüş yaşanmasını beklediğini söyleyen Boman, ancak geçen sene ile karşılaştırıldığında Türkiye’de kullanılan tam elektrikli araçlarda ciddi bir büyüme olduğunu ve gelecek yıl sektör daralsa bile elektrikli araç sayısının bu yıla kıyasla artacağını açıkladı.

Boman elektrikli araç üretiminde sürecin beklediğimizden daha hızlı gerçekleşeceğini ve yapay zeka ile desteklenen teknolojinin endüstri üzerinde çok büyük bir etkisinin olacağını söyledi.

“Volvo Car olarak 2030 yılında tamamen elektrikli araç satacağız.” diyen Boman bütün fabrikalarının 2040 itibarıyla tamamen karbon nötr olmasını amaçladıklarını açıkladı.

Diğer Haber

OYDER’den elektrikli araç düzenlemesine tepki

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneğ (OYDER) Ticaret Bakanlığı tarafından 29 Kasım'da çıkarılan “Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” ile otomotive yatırım yapan yetkili satıcıların cezalandırıldığını ve iflasların kaçınılmaz olduğunu...

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir