Anasayfa / Ekonomi / Yellen: Çin ABD’nin haksız ticaret endişelerini gideremedi

Yellen: Çin ABD’nin haksız ticaret endişelerini gideremedi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pekin yönetiminin, ABD’nin Çin üzerindeki gümrük vergilerini artırmasını tetikleyen haksız ticaret uygulamalarını ele almakta başarısız olduğu belirtti.

Yellen, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda, bu vergilerin dört yıllık incelemesi devam ederken, “Aslında altta yatan endişelerin giderilmediğini vurguluyorum. ABD’nin Çin’e giden yatırımını engellemeye yönelik herhangi bir hamle yalnızca ulusal güvenlik hususlarına dayanacak şekilde dar bir bir çerçevede ele alınacak. Çin’e giden yatırımları kontrol etmeye devam etme şansımız yüksek” ifadelerini kullandı.

Yellen, G-20 ülkelerinden meslektaşlarıyla yaptığı toplantılar sonrası verdiği röportajda hedefleri arasında Çin’e yaptığı son ziyarette atılan temellerini geliştirmek olduğunu söyledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen Çin’in, ABD’nin ülke üzerindeki tarife artışlarını tetikleyen haksız ticaret uygulamalarını ele almada başarısız olduğunu söyledi. Öte yandan Yellen’ın, daha fakir ülkeler için borç hafifletme ve çok yönlü kalkınma bankalarına yönelik reformlar konusunda ilerleme arayışında olduğu belirtildi.

ABD’nin Hazine Bakanı G-20 ve G-7 ülkelerinden meslektaşlarıyla yapılan toplantıların yanı sıra Hindistan, Türkiye ve Avrupa Birliği’nden muadilleri de dahil olmak üzere bir dizi ikili toplantı gerçekleştirdi.

Çin’den gelen ve beklenenden daha zayıf ekonomik verileri de değerlendiren Yellen Çin’deki yavaş büyümenin olumsuz etkileri olabileceğini ve Asya da dahil olmak üzere bazı ülkelerin kendi ekonomilerindeki büyümesinin Çin’in güçlü büyüme elde etmesine bağlı olduğunu söyledi. Yellen ABD için ise bir durgunluk beklemediğini kaydetti.

Diğer Haber

Küresel piyasalar yoğun veri haftasına temkinli başladı

Küresel piyasalar, ABD'de istihdam raporu başta olmak üzere yoğun veri takviminin takip edileceği haftaya temkinli bir seyirle başlarken, bugün yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir