Anasayfa / Ekonomi / Yeni reform süreci ve ekonomi

Yeni reform süreci ve ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni “Yargı reformu belgesi, içerdiği birçok amaç ve hedefle hem vatandaşlarımızın sisteme duydukları güveni artıracak hem de daha öngörülebilir bir yatırım ortamının oluşmasına yardımcı olacaktır” sözleriyle açıklamıştı.

Erdoğan’ın bir vurgusu daha olmuştu. Erdoğan“Amacımız tüm kurumlarımızın mülkiyet hakkına, salahiyet hürriyetine, hukuki güvenliğe, ifade özgürlüğüne ve özgürlükleri kısıtlayan diğer tüm uygulamalara karşı duyarlı olmalarını sağlamaktır” demişti.

Aradan 1 yıl geçti. Yargı reformuna uygun düzenlemeler yapıldı. Ama aynı zamanda yargı reformu aksine kararlara tanıklık ettik. Bu iş düşe kalka ilerledi.

Geçen hafta ise Erdoğan, reformlar konusunda üst üste güçlü mesajlar verdi. “Ekonomi ve hukukta reform seferberliğini başlatıyoruz” dedi. “Ekonomi, hukuk ve demokraside yepyeni bir seferberlik başlatıyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın reform sözü piyasalar tarafından da güçlü bir şekilde desteklendi. Bir anda iklim değişmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’la Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hafta sonu iş dünyası ile bir araya gelecek. Toplantı öncesinde iki bakanın bir değerlendirme toplantısı yaptığı söyleniyor. İş dünyası ile toplantıya hazırlıklı giriyorlar. Bu süre zarfında bir kez daha anlaşıldı ki ekonomi sadece ekonomi değil. Hukuk, en az ekonomi kadar önemli. Ama daha da önemlisi, ülkenin görünümü.

Dolardaki yükseliş de gündeme geliyor. Dolardaki volatilitenin yatırımcıda güven eksikliğine neden olduğu belirtiliyor. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, güven ortamının yaratılmasına çok güçlü bir şekilde destek vereceğini ifade ediyor. Yeni ekonomi yönetimini işaret ederek, desteğinin tam olduğunun altını çiziyor.

Hukuk reformu çok önemli. Ancak Erdoğan’ın sadece hukuk reformu penceresinden bakmak yerine, ekonomik istikrar, güven unsurlarını da kapsayan bütüncül bir şekilde bakması YASED üyeleri tarafından önemseniyor. Çünkü sorun, sadece doların yükselişi ya da hukukun üstünlüğü değil. Ekonominin bir orkestra gibi yönetilmesi gerekiyor. Asıl önemli olan ülkeye hâkim olan iklim.

Türkiye yeniden reform iklimine girdi. Bundan sonrası insanlarımızın artık reform baharının geldiğini hissetmesi olacak.

Diğer Haber

Türkiye’de 6 ilin toprak kapasitesi 5 bin 78 noktadan alınan numunelerle belirlendi

Türkiye'de 6 ilde yürütülen ve 5 bin 78 noktadan alınan numunelerle 8 yıllık çalışmanın sonunda toprak veri tabanın haritalanması işlemi tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir