Anasayfa / Bilgi Bankası / Atık lastiklerin Geri dönüşüm alternatiflerine bakış.

Atık lastiklerin Geri dönüşüm alternatiflerine bakış.

Günümüzde taşıt ihtiyacı artmasına paralel olarak atık lastiklerde de artış olmaktadır.Atık lastiklerin kontrol altında tutulması dünyada olduğu gibi ülkemizde de sorun olarak karşımıza çıkıyor.Geri kazanma ve yeniden kullanım açısından alternatif çözümler oluşturmak zorunlu olmaktadır.
Bu çözümlerden biri de; hızlı tren ve karayolları çevresinde oluşan gürültüyü azaltmak amacıyla tasarlanan kompozit ses yalıtım panellerinde ömrünü tamamlamış araç lastiklerinden elde edilen kauçuk kırıntılarının kullanılmasıdır.Otoyollara ve tren yollarına ses bariyerlerinin konulması, meydana gelen gürültünün azaltılması için ucuz ve etkin bir yöntem olmaktadır.
Bir diğer çalışmada kullanılmış lastiklerin asfalt yapımında kullanılmasına yönelik bir çalışmada, yılda 80 bin ton lastiğin ekonomiye kazandırılacağı asfalt yolların daha iyi tutuş sağlayacağı için trafik kazalarını azaltacağı görüşü belirtilmiştir.
Türkiye’de atık lastiklerin açık alanlarda uzun süre depolanması ,doğal ortama bırakılması 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümlerince yasaktır.Çevreye atılan lastikler ,çevre kirliliğine ve fare,sinek,haşere içinde üreme alanı oluşturuyor.Geri dönüşümü sağlamak için ,ayakkabı tabanları ,gürültü kirliliğini önlemede panel üretiminde ve kauçuğun enerji değerinin yüksek olması nedeni ile yakıtta kullanılabiliyor.

Diğer Haber

Eczacılardan “sahte güneş kremi” uyarısı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir