Anasayfa / Genel / 9 kişiyi hastahanelik eden gelinliğin sırrı bakın neymiş?

9 kişiyi hastahanelik eden gelinliğin sırrı bakın neymiş?

Muğla’da bir gelinlik mağazasına bırakılan kargo paketinden yayılan koku 9 kişinin zehirlenmesine yol açtı. Zehirlenmeye neden olan maddenin, formaldehit isimli kimyasal madde olduğu belirlendi.

Muğla’nın Menteşe ilçesindeki bir gelinlik mağazasına kargo görevlileri tarafından bir paket bırakıldı. İçinde gelinlik bulunan ve ıslak olduğu belirlenen paket açılırken etrafa koku yayıldı.

İşyeri çalışanları kokudan etkilenince sağlık ekipleri çağrıldı. Ancak aynı koku, sağlık görevlilerini de etkiledi.

Kusma, mide bulantısı ve göz yanması şikayetiyle 9 kişi hastaneye kaldırıldı.

Olay yerine UMKE ve AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ekipleri gönderildi.

Muğla İl Emniyeti Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, kargo şirketi yetkilileri ile yaptıkları görüşme, sır perdesini araladı. Kargo şirketiyle yapılan görüşmede, İzmir’deki bir firma tarafından bir doktora gönderilen, içinde 1 litre kadar formaldehit isimli kimyasal madde bulunan şişenin taşınma sırasında kırılıp, gelinlik kolisinin üzerine döküldüğü anlaşıldı. Formaldehit isimli kimyasalın solunması halinde akciğerlerde ödeme neden olduğu ve ölüme kadar götürebildiği öğrenildi

Doymuş aldehitler sınıfının en küçük üyesidir. Saf formaldehit, renksiz ve zehirli bir gazdır. Formaldehit, ekseriyetle yüzde 37’lik sulu çözeltisi şeklinde taşınır veya depo edilir. Bu çözeltiye formalin denir. Formalinden, düşük basınç altında su buharlaşıp ayrıldığı zaman, paraformaldehit meydana gelir. Bu bir polimer olup, beyaz katı bir maddedir. Bu polimer ısıtıldığı zaman, gaz formaldehide dönüşür. Formaldehit polimerleştirilirse, polioksimetilen adında katı, beyaz, suda çözünmeyen bir ürün elde edilir. Formaldehit, proteinler ile suda çözünmeyen bileşikler meydana getirdiğinden, zehirlidir. Bu özelliği ve ucuz olması dolayısı ile dezenfektan (mikrop öldürücü) olarak kullanılır. Sudaki çözeltileri anatomik ve mikroskobik preparatları korumakta kullanılır.:

Diğer Haber

Yurt dışına kayıtlı cep telefonları için yeni karar

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin paylaşımında “Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir