Anasayfa / Ekonomi / ABD ISM Hizmet Endeksi’nde beklenmedik yükseliş

ABD ISM Hizmet Endeksi’nde beklenmedik yükseliş

ABD hizmet sektörü, ticari faaliyetlerdeki ve yeni siparişlerdeki artışla birlikte Ağustos ayında dört ayın en hızlı artışını gösterirken, fiyat baskıları hafiflemeye devam etti.

Salı günü yayımlanan verilere göre Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün hizmetler endeksi 56,7’den 56,9’a yükseldi. Bloomberg ekonomistlerinin anketindeki medyan tahmin, göstergenin 55,3’e gerilemesini öngörüyordu. 50’nin üzerindeki veriler büyüme sinyali olarak kabul ediliyor.

Hem harcama alışkanlıklarında süregelen değişimi hem de istikrarlı ücret artışlarını yansıtan, ticari faaliyet ve yeni siparişlerin her ikisi de yılın en güçlü seviyelerine ulaştı. İhracat siparişlerinin yaklaşık bir yıl içinde en hızlı şekilde büyümesiyle yurt dışında da talep güçlendi.

Yükselişe işaret eden rapor, yüksek enflasyona, artan faiz oranlarına ve ekonomik görünüme ilişkin genel belirsizliğe rağmen hizmetlere yönelik esnek ve güçlü tüketici talebine işaret ediyor.

Hizmet sağlayıcılar tarafından ödenen fiyatlar, Ocak 2021’den bu yana en yumuşak baskı olan geçen ay 71,5’e geriledi. Bu rakam, tarihsel olarak yüksek olsa da, enflasyonist baskıların hafiflediğine dair diğer işaretlere destek veriyor.

Grubun istihdam endeksi, önceki ay küçüldükten sonra 1,1 puan artarak 50,2’ye yükseldi ve bu, ay içinde hizmet sektöründe işe alımların düşük olduğunu gösteriyor. Hükümetin geçen haftaki Ağustos iş raporu, 2020 sonundaki düşüşten bu yana eğlence ve konaklama istihdamında en düşük kazancın yaşandığını gösterdi.

Öte yandan ISM raporu arz kısıtlamalarında bir gevşemeye işaret etti. Tedarikçi teslimat sürelerinin göstergelerinden birinin uzadığı gözlenirken, önceki aya göre daha az derecede olduğu görüldü. Bununla birlikte, siparişlerde yığılmalar üç ayın en düşük hızında büyüdü.

Diğer Haber

Parolapara, dijital kartı Parola Sanal Card’ı tanıttı

- Parolapara Ürün ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ünal Uyar: - "Online alışveriş harcamalarının giderek artığı günümüzde Parolaparalılar, dijital dünyadaki güvenliklerini Parola Sanal Card ile sağlayabiliyor"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir