Anasayfa / Ekonomi / ABD seçimleri Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?

ABD seçimleri Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?

Türk Lirası dolar karşısında tarihi düşük seviyelerinde bulunurken piyasaları etkileyecek en önemli gelişmeler arasında ABD seçimleri yer alıyor. 3 Kasım’da mevcut Başkan Cumhuriyetçi Donald Trump, Demokratların adayı Joe Biden ile başkanlık yarışına girecek.

ABD seçimlerinin sonucu Türkiye ekonomisi açısında da oldukça önemli. Son seçimde yanılan anketler Biden’ı favori olarak gösteriyor. Piyasadaki genel beklenti ise Biden’ın kazanmasının Türkiye ekonomisine olumsuz etki edeceği yönünde.

ABD’deki anketleri çok yakından takip ettiğini belirten Ekonomist Atilla Yeşilada, “Ben yüzde 80 ihtimalle Biden’ın kazanacağını düşünüyorum. ABD’de Covid vakalarının artması ile Trump’ın oyları arasında ters bir orantı var. Dolayısı ile Amerikalıların kendi deyimiyle Trump’ın zafere giden patikası çok dar. ABD’de Cumhuriyetçi senatörler bile senatoyu, Demokratların kazanmasından korkuyor.” dedi.

Trump kazanması durumunda Türkiye’nin yakın dönemde herhangi bir sorunu olmayacağını düşündüğünü söyleyen Atilla Yeşilada, “Biden kazanırsa ve senato demokratların kontrolüne geçerse yılbaşına kadar yine bir şey olmaz çünkü Biden görevi o zaman devralacak. Sonraki 3 aylık süreçte ise Trump’ın dağıttıklarını toplamaya çalışacak.” ifadelerini kullandı.

Biden’ın seçimi kazanıp senatoyu ele geçirmesi durumunda 2-3 trilyon dolar ile kalmayıp ABD’yi kurtarmak için 5-6 trilyon dolar harcayabileceğini söyleyen Yeşilada, “Ancak Trump bunu yapmaz. Bu nedenle Biden’ın kazanması gelişmekte olan ekonomiler için daha avantajlı. Genelde Biden Türk düşmanı yorumları okuyorum. Ben bunları çok saçma buluyorum. Biden düşman değil. Her şeyden önce Trump çok nevi şahsına münhasır biri. Siyasi ilişkilerini o insanlarla olan ilişkilerine göre yürütüyor. ABD bürokrasisi daha kurumsaldır.” dedi.

Kongrenin Türkiye aleyhine çok ağır bir yaptırım yasası geçirip Biden’ın önüne koyacağını düşünmediğini belirten Atilla Yeşilada, “Biden’ın asıl hedefi Rusya’nın bölgedeki etkisini azaltmak ve İran’ın nükleer programını engellemek olacaktır. Bunun için Türkiye’ye ihtiyacı var. Bu nedenle Sayın Erdoğan ile masaya oturacaktır. İlk önce S400’lerin kullanılmamasını, kaldırılmasını isteyecek. Rusya ile ekonomik ilişkilere karışmazlar ama siyasi flörtün bitmesini isteyecek. Bunun karşılığında serbest ticaret anlaşması gündeme gelebilir. ABD, PKK’yı tamamen ortadan kaldırmayı teklif edebilir.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de de ortamın değiştiğini vurgulayan Yeşilada, “ABD ile aramızda bir problem çıkarsa Putin bizi kurtarmaz. Ekonominin durumu da değişti. Kur belirsizliği ve salgında ikinci dalga hakim. Biden seçilirse eğer görevi devraldığı dönemde Türkiye’nin bir sağlık krizi ve resesyon yaşayacağını düşünüyorum. Çünkü Avrupa’da da böyle oldu. Onlar bizden bir ay önce gidiyor. Dolayısı ile Sayın Erdoğan’ın kozları azalacak. O yüzden S400’ler aktif edilmezse eğer ben, Biden ile Erdoğan arasında bir ortak nokta bulunacağını düşünüyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

MAGNEZYUM OKSIT NEDİR?

Manyezitin 700- 1200oC ısıtılmasıyla %2,7 CO2 kapsayan kostik kalsine manyezit elde edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.