Anasayfa / kimya / Adana, Kimya Vadisi ile know-how transferi yapacak

Adana, Kimya Vadisi ile know-how transferi yapacak

Çukurova Teknokent bünyesinde 2018’den bu yana yürütülen Kimyasal Madde Üretim Teknolojileri Merkezi Kimya Vadisi projesinde son aşamaya gelindi. Ocak ayında açılışı planlanan Kimya Vadisi’nin Proje Koordinatörü Prof. Dr. Selahattin Serin, sanayicilere Türkiye’de üretilmeyen kimyasalları nasıl üretecekleri konusunda know-how transferi yapacaklarını söyledi.

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 28’ini kimyasal ürünlerin oluşturduğunu, Türkiye’nin kimyasal madde üretim ve ticaretindeki payının ise yüzde 1’in altında kaldığını ifade eden Prof. Dr. Serin, “Yılda 16 milyar dolar civarında ihracat, 42 milyar dolar ithalat yapıyoruz. Sektörün cari açığa olumsuz katkısı 24 milyar doların üzerinde. Bunu ortadan kaldırabilmemiz için ithal ettiğimiz kimyasalları bizim üretmemiz lazım. Devletimiz bu konuda hem Ar-Ge faaliyetlerine hem ithal ikamesi ile ilgili destekler veriyor” dedi.

İthal kimyasalları Türkiye’de üretmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Serin, analiz ve test laboratuvarları için pilot ölçekli reaktörlerin satın alındığını, spray drier, fl ash drier, dekantör santrifüj, 50 litre tek modül çok fonksiyonlu reaktör, su buharı distilasyonu, fonksiyonlu reaktör, filtre pres cihazlarının kurulumunun tamamlandığını açıkladı.

Türkiye’de üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaların endüstriye aktarılmadığına dikkat çeken Serin, “Kimya Vadisi’nde üniversitenin imkanlarını, sanayicilerin görebileceği tarzda bir ortam oluşturduk. Laboratuvarlarımız ve pilot sistemlerimiz var. Bir fabrika gibi, ama birden çok fabrikanın yapacağı işi yapabilecek bir yer kurduk. Kimya Vadisi sanayiciye açık, sanayici gelip bu imkanları kullanabilecek. Üniversite hocalarımız da kullanacak, ortak çalışmalar da yapılacak” dedi.

Şu anda üzerinde çalıştıkları 10 tane kimyasal olduğunu aktaran Serin, şöyle devam etti: “Bu kimyasallar ithal ediliyor. Bunların nasıl üretilebileceği konusunda bilgiyi, ilgili sanayi kuruluşlarına sunacağız ve üretim tesisini kurmalarına yardımcı olacağız. Fizibilite dahil vereceğimiz destekle, sanayicimizin bu kimyasalları üretmesini sağlayacağız. Türk kimya sektörüne, ithalattan bir nebze de olsun kurtulma imkanı vereceğiz. Bunu da öncelikle Adana bölgesinde yapmayı planlıyoruz. Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’ne kimya sektörü açısından katkı koyacağız. Bölgemizin sahip olduğu pamuk, nişasta, selüloz gibi ürünlerden kimyasal madde elde etmenin yollarını göstereceğiz.”

Gelişmiş ülkelerin katma değeri yüksek ürünlerin know-how transferini yapmadığını söyleyen Serin, “Bu kadar üniversitemiz, kimya profesörümüz var, hiç olmazsa kimya sektöründe bölgemizin, ülkemizin dışa bağımlılığını azaltarak, daha uzun vadede bu ürünleri kendimiz ihraç eder duruma getirmek mecburiyetimiz var. Eğer ben kimya profesörüyüm diyorsam ve Türk kimya sektörüne bir katkı koymuyorsam bir eksikliğim var demektir” ifadesini kullandı.

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle, 5 milyon lira maliyetle kurulan Kimya Vadisi Projesi’nin yürütücülüğünü Çukurova Teknokent Yönetici A.Ş. üstleniyor. Projede Adana Sanayi Odası, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Adana Ticaret Odası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçıları Birliği, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü destek veriyor.

Kimya Vadisi’nde tarım, tekstil, kozmetik, gıda, ambalaj ve otomotiv sektörlerinde kullanılan katma değeri yüksek kimyasalların üretim teknolojisi geliştirilecek. Fizibilitesi yapılan kimyasallar girişimcilerin ve sanayicilerin bilgisine sunulacak. Ana çalışma konularını pestisit, gübre, ilaç, sentetik boyar maddeler ve lifl er, sabun, sentetik tatlandırıcılar, ambalaj plastikleri ve yapay kauçuklar oluşturacak.

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

Diğer Haber

Denizbank’tan tahsili gecikmiş alacak satışı

Denizbank'tan KAP'a yapılan açıklamada tahsili gecikmiş bazı alacakların varlık yönetim şirketlerine satıldığı duyuruldu. Açıklamada alacakların devir işlemlerinin ve sözleşmenin imza sürecinin tamamlandığına yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.