Anasayfa / lastik / Aracınız İçin En İyi Lastikleri Nasıl Seçersiniz?

Aracınız İçin En İyi Lastikleri Nasıl Seçersiniz?

Arabayla birlikte gelen lastik türlerine bağlı kalmak bazı müşterilerin tercihinde olmayabilir, istenilen doğru boyutu ve özellikleri bulunabilir peki nasıl?

Otomobilin sürüş ve kullanım şekline önem veriliyorsa, orijinal ekipmanı veya OE lastiklerini üreticiden satın almak daha iyi olacaktır.

Bu en kolay seçenektir: Lastikler araba için tasarlandığından, çok iyi uyacaklardır. Aracın kullanım kılavuzuna bakarak veya çevrimiçi bir lastik perakendecisinin web sitesinde hızlı bir arama yaparak arabayla hangi lastiklerin geldiğini öğrenilebilir.

Ancak arabanın sürüş özelliklerini değiştirmek isteniyorsa, biraz daha araştırma yapmak gerekecektir. Çevrimiçi lastik incelemelerini okumak veya belirli özellikler için aramak iyileştirmek için yeterli gözlemler olacaktır.

Lastik boyutu

Sürücünün yan kapısında, araca hangi lastiklerin uygun olduğunu gösteren bir pankart bulunur. Örneğin, lastik boyutu P215 / 65 R15 şeklinde olabilir. Bu sayı ve harf dizisi lastik genişliğini, genişliğe göre yüksekliğini ve çapını belirtir. Çoğu durumda, yeni lastikler bu boyuta uymalıdır.

Çevrimiçi lastik satın alırsa, lastik ebadınızı TyreRack.com gibi bir perakendecinin web sitesinde kolayca bulabilir. Sadece yılı, arabanın markasını ve modelini girmeniz yeterlidir; lastik ebadını ve ebadına uyan ve araba için işe yarayacak lastiklerin bir listesini erişim sağlanabilir. Daha sonra lastik incelemelerini ve fiyatlarını karşılaştırabilir.

Lastikleri test eden ve gözden geçiren Tüketici Raporları lastik programı yöneticisi, “Lastikler, aracın kişiliğini tanımladığını “ifade eder. Sürücülere yalnızca doğru boyutta değil, aynı zamanda aracın yol tutuş ve frenleme kabiliyetini de optimize eden lastikleri seçmelerini söyler. Son olarak, yol gürültüsünü azaltan ve rahat bir sürüş sağlayan lastikleri aramak uzun vadede faydalı olacaktır. Ancak, araç için özel olarak geliştirilmiş yalnızca birkaç lastik markası olacağını unutmamak gerekir

Ayrıca dört mevsim, kış veya yaz lastikleri isteyip istenmediğine de karar verilmesi gerekecektir. İşte bu lastik türleri arasındaki farkların bir açıklaması:

Dört mevsim lastikleri en popüler olanıdır, çünkü adından da anlaşılacağı gibi, yıl boyunca arabada bırakabilme imkânı vardır.

Dört Mevsim Lastikler: Islak yolları yaz lastiklerinden daha iyi kavrar. Lastik tasarlamak, ödün verme amaçlı bir alıştırmasıdır: Bir performans faktörünü iyileştirmek neredeyse her zaman bir veya daha fazla faktörün azaltılması anlamına gelir. Dört mevsim lastiklerinden sorumlu mühendisler, karda ve donma altındaki sıcaklıklarda daha iyi direksiyon hakimiyeti için ıslak yollarda çekiş gücünden ödün veriyor. Bu değiş tokuşu, düşük sıcaklıklarda esnek kalan ancak ıslak olduğunda yoldaki tutuşunu gevşeten malzemeleri seçerek başarırlar.

Kış lastikleri tüm yıl boyunca kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Bu, kış yaklaşırken fazladan bir tekerlek seti satın alma veya bir montörün bunları yaz lastikleriyle değiştirmesi gerektiği anlamına gelir. Kış lastikleri, soğuk havalarda en iyi performansı gösteren esnek bir kauçuk bileşenden yapılmıştır. Ayrıca buzu kırmak ve karı ısırmak için daha derin bir sırt ve daha fazla yarıklara (“kılcal kanallar” denir) sahiptirler.

Yaz lastikleri, performans sürüşü için spor arabalara en uygun olanıdır ve sıcak havalarda ve yüksek hızlarda kuru yollarda iyi bir tutuş sağlar. Bununla birlikte, yumuşak kauçuk bileşiği, yaklaşık 40 derecenin altında veya karlı yüzeylerde iyi çekiş sağlamaz.

Zamanlama

Alışverişe başlamadan önce lastiklerin tehlikeli bir şekilde aşınmasını beklememek gerekir. Uzmanlar, sırtına bir çeyreklik ekleyerek mevcut lastikleri kontrol etmenizi önerir.

Erken başlanırsa, lastikleri araştırmak ve en iyi fiyatları satın almak için bolca vakit olacak. Lastik ebadını ve istenilen lastik türünü ve özelliklerini öğrendikten sonra, yorumları okuyabilir ve aşağıdaki gibi sitelerden puanları kontrol edebilir

Çevrimiçi olarak istenilen lastikleri bulup fiyatlandırıldığında, bu fiyatı yenmek için gerçek mekânda faaliyet gösteren bir lastik dükkânı edinebilir Değilse, lastikleri çevrimiçi olarak sipariş edebilir, doğrudan yerel bir tesisatçıya göndermesini sağlayabilir ve sonra geldiklerinde arabayı getirebilir

Öyleyse önceden plan yaparak- yumuşak ve güvenli bir sürüşe sahip olacak ve hatta biraz para biriktirebilme şansı olacaktır.

Diğer Haber

Medical Point Gaziantep Hastanesi, Prof. Dr. İbrahim Bayram’ı kadrosuna dahil etti

İSTANBUL (AA) - Medical Point Gaziantep Hastanesi, akademisyenlerden oluşan uzman kadrosuna Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi bölümünden Prof. Dr. İbrahim Bayram'ı dahil etti.Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Medical Point Gaziantep Hastanesi, akadem...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir