Anasayfa / Ekonomi / Aselsan, yerli solunum cihazlarının üretimi için 31 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Aselsan, yerli solunum cihazlarının üretimi için 31 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. ve Aselsan arasında ventilatör cihazının üretimine yönelik olarak 31 milyon dolarlık sözleşme imzalandı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede kullanılan en önemli tıbbi cihazlardan olan yoğun bakım mekanik ventilatör cihazları, yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan. Hastanın nefes alıp vermesine destek olarak kullanılan cihazlar, bu işlevin yerine getirilemediği durumda solunum işlevini devralabiliyor. Kovid-19 salgınını takiben tüm dünyada çok yoğun bir şekilde ventilatör ihtiyacı ortaya çıkarken, bununla birlikte cihazlarda kullanılan birçok bileşen için dünya genelinde oluşan talep kısa sürede karşılanamayacak düzeye yükseldi. Ülkelerin kendi ihtiyaçlarına öncelik verecek şekilde ventilatör cihazları ve kritik bileşenleri için ihracat yasağı ya da ihracat izni zorunluluğu gibi kısıtlamaları devreye sokmasıyla birlikte, cihazlar ve kritik bileşenleri yurt dışından tedarik edilemez hale geldi. Türkiye ise bu durumu fırsata çevirerek kısa bir sürede kendi solunum cihazını üretti.

4 FİRMA ÜRETTİ

Aselsan, Baykar, Arçelik ve Biosys firmaları ise yerli ventilatör cihazının Türkiye’ye kazandırılması için iş birliği yaparak yoğun çaba harcadı. Aselsan, Biosys firmasının prototip seviyedeki cihazının donanım ve yazılım tasarımının birkaç hafta içinde iyileştirilmesine ve üretilebilir seviyeye ulaştırılmasına büyük katkı sağlayarak yurt dışından tedarik edilemeyen kritik bileşenlerin yerli olarak tasarlanıp üretilmesini gerçekleştirdi.

ASELSAN SAĞLIKTA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR

Aselsan, yaşam destek cihazları alanı başta olmak üzere medikal görüntüleme ve tanı cihazları konusunda Türkiye’nin ithalat bağımlılığını asgari düzeye indirmek ve faaliyet gösterdiği tüm alanlarda olduğu gibi sağlık alanında da yerli ve milli teknolojileri hayata geçirmek için durmadan çalışmaya devam ediyor.

LİTVANYA VE BREZİLYA’YA İHRAÇ ETTİK

Türkiye, salgın döneminde geliştirilen yerli ve milli solunum cihazlarını ihraç etme başarısını da gösterdi. İlk olarak Litvanya’ya tanesi 17 bin 500 dolardan 20 adet cihaz satıldı. Geçtiğimiz günlerde ise Brezilya’ya ihraç edilecek 1500 solunum cihazından 650 adeti teslim edildi.

Aselsan, yerli solunum cihazlarının üretimi için 31 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Kaynak: İHA

Diğer Haber

Brezilya’daki sel felaketinde ölenlerin sayısı 169’a yükseldi

Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde yaşamını yitirenlerin sayısının 169'a çıktığı, kaybolanların sayısının ise 56 olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir